Zwiedzanie Watykanu

Jedyne państwo-miasto otoczone całkowicie innym miastem!. Enklawa nie tylko na terytorium Włoch, ale i na terenie Rzymu! Najmniejsze państwo świata zarówno pod względem powierzchni jak i ludności. Mowa oczywiście o Watykanie! Zapraszamy na zwiedzanie Watykanu, obowiązkowy punkt podczas wizyty w Rzymie! 🙂

Zwiedzanie Watykanu - Plac św. Piotra 2

O Watykanie słów kilka.

Państwo Watykańskie założono 11 lutego 1929 r. Jego suwerenność powszechnie uznano w prawie międzynarodowym.

Watykan jest najmniejszym niepodległym, niezależnym państwem na świecie. Zajmuje powierzchnię 44 hektarów. Granicę państwa wyznaczają mury i marmurowy łuk, który łączy się z dwoma skrzydłami kolumnad na Placu Świętego Piotra. Poza właściwym terytorium państwa-miasta, jurysdykcja watykańska obejmuje niektóre obszary eksterytorialne w Rzymie i poza nim.

Ponieważ Watykan jest tak mały, kilka departamentów i biur należących do Stolicy Apostolskiej znajduje się w budynkach wokół Rzymu (na Piazza Pio XII, Via della Conciliazione, Piazza San Calisto, Piazza della Cancelleria i Piazza di Spagna). Zgodnie z Traktatem Laterańskim budynki te mają taki sam status, uznany przez prawo międzynarodowe, za ambasady i zagraniczne placówki dyplomatyczne za granicą.

Populacja Watykanu liczy około 800 osób, z których ponad 450 ma obywatelstwo watykańskie, podczas gdy reszta ma pozwolenie na pobyt tam, tymczasowo lub na stałe, bez obywatelstwa. Około połowa obywateli Watykanu nie mieszka w Watykanie, ze względu na swoje zawody (głównie jako personel dyplomatyczny), żyją w różnych krajach na całym świecie.

Istnieje pięć wejść do Watykanu, a każde z nich jest strzeżone przez Papieską Gwardię Szwajcarską i Korpus Żandarmerii Państwa Watykańskiego. Wejście do Muzeów Watykańskich znajduje się na Viale Vaticano, niedaleko Piazza del Risorgimento.

Zwiedzanie Watykanu

Bazylika świętego Piotra

Centrum Kościoła Katolickiego na świecie, miejsce pielgrzymek milionów wiernych. Jest to drugi co do wielkości największy kościół na świecie. Według tradycji bazylika stoi na miejscu pochówku św. Piotra. Świątynia jest nekropolią papieży, w tym świętego Jana Pawła II. Jest to czołowe dzieło architektury renesansu i baroku, absolutnie nie można go pominąć w swoim planie zwiedzania. Zdecydowanie warto też wejść (lub wjechać windą) na kopułę Bazyliki z której roztacza się piękny widok.

Wzniesiono ją na miejscu starszej bazyliki w latach 1506-1526. Zadanie budowy bazyliki trafiło do Bramantego, który zaprojektował świątynię na planie centralnym krzyża greckiego z kopułą nad przecięciem naw.  Budowę rozpoczęto w 1506 r. Po śmierci Bramantego budowę kontynuował Rafael Santi, który zaproponował zmianę w projekcie z planu centralnego na bazylikę z podłużną nawą główną.  Kolejnym znanym budowniczym bazyliki był Michał Anioł, który stworzył nowy (i w znacznym stopniu ostateczny) późnorenesansowy projekt kościoła, mający najwięcej wspólnego z projektem Bramantego z 1505 roku.

Zwiedzanie Watykanu - Bazylika św. Piotra 6Zwiedzanie Watykanu - Bazylika św. Piotra Zwiedzanie Watykanu - Bazylika św. Piotra 2 Zwiedzanie Watykanu - Bazylika św. Piotra 3 Zwiedzanie Watykanu - Bazylika św. Piotra 4 Zwiedzanie Watykanu - Bazylika św. Piotra 5

Plac św. Piotra

Zbudowany w latach 1656-1667 plac składa się z dwóch różnych obszarów. Pierwszy ma kształt trapezu, odznaczony dwoma prostymi zamkniętymi i zbieżnymi ramionami po obu stronach placu kościelnego. Drugi obszar jest eliptyczny i otoczony dwoma półkolami czterorzędowej kolumnady. Wymiary placu są imponujące: 320 m głębokości, jego średnica wynosi 240 m i jest otoczona 284 kolumnami, ustawionymi w rzędach po cztery oraz 88 pilastrami. Wzdłuż balustrady, nad kolumnami stoi 140 posągów świętych.

Zwiedzanie Watykanu - Plac św. Piotra Zwiedzanie Watykanu - Plac św. Piotra 2 Zwiedzanie Watykanu - Plac św. Piotra

Muzea Watykańskie

Niedaleko od Bazyliki św. Piotra, prawdziwy raj da miłośników sztuki. Jedno z najpiękniejszych muzeów na świecie, posiadające w swoich zbiorach wiele arcydzieł. Można spędzić tam wiele godzin napawając się sztuką minioną.  Muzea obejmują kilka monumentalnych dzieł sztuki, takich jak Kaplica Sykstyńska, Kaplica Beato Angelico, Pokoje Raphael i Loggia oraz Apartament Borgia. Muzea są zwykle otwarte dla publiczności każdego dnia roboczego rano i wczesnym popołudniem w lecie. Wstęp jest bezpłatny w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Niestety w sezonie bardzo zatłoczone i wymagające odstania długiego czasu w kolejce. Jeśli wasz grafik jest napięty, a nie jesteście ogromnymi miłośnikami sztuki, możecie być zmuszeni do zrezygnowania z tego miejsca.

Zwiedzanie Watykanu - Muzea Watykańskie 4Zwiedzanie Watykanu - Muzea Watykańskie Zwiedzanie Watykanu - Muzea Watykańskie 2 Zwiedzanie Watykanu - Muzea Watykańskie 3  Zwiedzanie Watykanu - Muzea Watykańskie 5 Zwiedzanie Watykanu - Muzea Watykańskie 6 Zwiedzanie Watykanu - Muzea Watykańskie 7

Pamiętajcie, że podczas wizyty w Rzymie nie można pominąć najmniejszego państwa świata! KONIECZNIE trzeba znaleźć czas na zwiedzanie Watykanu :).

Mamy nadzieję, że podobał wam się nasz wpis, a jeśli tak było to zachęcamy Cię do przejrzenia innych treści naszego bloga :).

Podróże

Porady