Zwiedzanie San Marino

Jest w Europie taki kraj, który jest jednocześnie miastem. Jest taki kraj, który za sąsiada ma jedynie Włochy, a jego położenie zapiera dech w piersiach. I mimo, że ten opis pasuje aż do dwóch miast-państw to dzisiaj powiemy sobie o San Marino! Zapraszamy na krótki poradnik pod tytułem “Zwiedzanie San Marino”.

Zwiedzanie San Marino twierdza

O San Marino słów kilka.

Wyobraźcie sobie, że początki tej malutkiej republiki sięgają 301 roku naszej ery, co czyni ją najstarszą republiką na świecie. Według historii miasto zostało założone przez chrześcijańskiego budowniczego – Marinusa – który skrył się na szczycie Monte Titano (739 m.n.p.m) przed prześladowcami i założył tam chrześcijańską osadę.

To małe państwo stanowi enklawę na terenie Włoch, a swoją niepodległość zawdzięcza zawieranym sojuszom, szczęściu i oczywiście sile mieszkańców. Status miasta-państwa potwierdziło między innymi kilku papieży.

Obecnie San Marino zamieszkuje około 34 tysięcy ludzi (2018r.), a powierzchnia kraju to 61,2km2 co czyni ją trzecim, najmniejszym państwem Europy (po Watykanie i Monako) i piątym najmniejszym państwem świata (po Watykanie, Monako, Nauru i Tuvalu). Warto wspomnieć, że w San Marino obowiązuje strefa bezcłowa, więc może warto rozważyć zrobienie zakupów? Do małej republiki co roku nadciągają rzesze turystów (ok 4 miliony rocznie), dzięki którym budżet tego małego kraju ma się tak dobrze. To właśnie turystyka jest tutaj głównym źródłem dochodu (aż 60% dochodu pochodzi z tego źródła!).

Zwiedzanie San Marino

Miasto nie ma do zaoferowania zbyt wielu zabytków lecz nie zmienia to faktu, że warto odwiedzić to miejsce. W słoneczny dzień, widok z najwyższych partii miasta jest zachwycający. Należy pamiętać też o tym, że historyczne centrum San Marino wraz z górą Monte Titano zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie San Marino wjazd do miasta

Trzy Wieże San Marino: twierdze La Rocca o Guaita, La Cesta o Fratta, Montale. To chyba najbardziej charakterystyczny widok San Marino – twierdza znajdująca się na samym szczycie góry Monte Titano. Na fladze San Marino możemy zauważyć właśnie te trzy wieże. Twierdza została wybudowana w XI wieku, a w XV wieku została częściowo zmieniona.  Nad twierdzą zauważymy wieżę, którą postawiono bez fundamentów, na surowej skale. Przy głównej bramie do zamku znajduje się niewielka kapliczka.

Zwiedzanie San Marino twierdza Zwiedzanie San Marino widok z góry

Zwiedzanie San Marino widok z twierdzy

Ratusz Palazzo Pubblico na Piazza della Liberta. W ratuszu mieści się siedziba rządu republiki. Budynek pierwotnie powstał w stylu gotyckim, a w późniejszych latach wielokrotnie go przebudowywano. Na fasadzie można dostrzec herby dziewięciu zamków wchodzących w skład republiki.

Zwiedzanie San Marino ratusz Zwiedzanie San Marino ratusz

Basilica di San Marino – bazylika świętego Marino, patrona i założyciela miasta.  Jest to główny kościół San Marino, w którym znajduje się urna z prochami Świętego Marino. Obok świątyni, po jej prawej stronie znajduje się zabytkowa dzwonnica z 600r. W tym samym miejscu znajdziemy jeszcze jeden kościół, kościół św. Piotra pochodzący z XVI wieku.

Zwiedzanie San Marino bazylika

Warto pokręcić się po klimatycznych uliczkach starego miasta. A jeśli komuś mało lub jest fanem różnego rodzaju muzeów, San Marino posiada szeroką gamę tego typu rozrywek. Oto kilka z muzeów, które się tam znajdują:

  • Sztuki Sakralnej;
  • Figur Woskowych;
  • Tortur;
  • Malarstwa oraz Osobliwości;
  • Muzeum Narodowe;
  • San Marino Art Gallery;
  • Muzeum Filatelistyczne;
Mamy nadzieję, że podobał wam się nasz wpis, a jeśli tak było to zachęcamy Cię do przejrzenia innych treści naszego bloga :).