Zwiedzanie Bratysławy

Może i nie jest tak bardzo zjawiskowa jak jej dwóch sąsiadów (Wiedeń i Budapeszt), ale nie można jej odmówić uroku. Dzięki kameralności, pięknym położeniu nad Dunajem i oczywiście niedalekiej odległości do Polski, zwiedzanie Bratysławy staje się idealnym planem na weekendowy wypad :). Zapraszamy Cię na wycieczkę po głównych atrakcjach Bratysławy.

Zwiedzanie Bratysławy - widok z góry na kościół

Zwiedzanie Bratysławy rozpoczęliśmy po drugiej stronie Dunaju, w dzielnicy Petržalka. To tam, gdzie znajduje się spodek w kształcie UFO.  Właśnie w tym miejscu wynajęliśmy przyjemny apartament dla 4 osób.

Zwiedzanie Bratysławy to kwestia kilku godzin. Wszystkie atrakcje są położone blisko siebie, więc ze spokojem można obejść całą stolicę na piechotę. Poniżej przedstawię wam główne atrakcje, które warto zwiedzić w Bratysławie.

Po drugiej stronie Dunaju – Petrzalka

Vyhliadková veža UFO

W stolicy znajduje się most. Ale nie jest to zwykły most! To most z wysoką wieżą w kształcie UFO. Co autor tego tworu miał na myśli, nikt do końca nie wie. Co bardziej złośliwi twierdzą, że najlepszym miejscem do podziwiania Bratysławy jest platforma widokowa UFO, ponieważ to jedyne miejsce, z którego jej nie widać :p. Na górze znajduje się restauracja. Dla klientów wstęp na platformę widokową jest bezpłatny. Jeśli chcemy podziwiać widoki bez konieczności rezerwowania stolika to mamy możliwość zakupu biletu za 7 EUR.

Zwiedzanie Bratysławy - spodekUFO

Park Sad Janka Kráľa

Następnie nasze kroki skierowaliśmy do pobliskiego parku pod patronem Janka Kráľa, czyli słowackiego poety romantycznego i działacza narodowego. Jest to jeden z najstarszych, publicznych parków w Europie Centralnej, założony w 1774r. Sam park jest przyjemny, szczególnie w upalne dni kiedy można się schować w cieniu drzew przed upalnym słońcem :).

Zwiedzanie Bratysławy - park

Starý Most

Z parku można przejść na drugą stronę Dunaju przez Stary Most, który de-facto nie jest już taki stary :p. Pierwotna konstrukcja była bardzo zniszczona, więc w 2013r. ją zdemontowano. Obecnie stoi tam zupełnie nowy, elegancki i nowoczesny most z ładnym widokiem na miasto.

Zwiedzanie Bratysławy - widok ze starego mostuZwiedzanie Bratysławy - stary most

Stare Miasto

Nie ma takiej możliwości, żeby w zwiedzając Bratysławę ominąć jej najbardziej urokliwą część – stare miasto. Prędzej czy później każdy tam trafia! I bardzo dobrze, bo to co w stolicy Słowacji zauroczyło mnie najbardziej to właśnie jej piękna, klimatyczna starówka.

W mieście co rusz możemy spotkać “dobre duszki” – czające się na każdym kroku postaci z brązu. I nie są to pomniki wielkich odkrywców, poetów czy królów. Są to postacie ludzkie, osobliwe, z pozoru nieistotne dla całego świata – i kto wie, może właśnie dlatego są tak popularne. Można się z nimi w pewien sposób utożsamić :).

Čumil

Najważniejszą i najbardziej znaną postacią jest niewątpliwie kanalarz Cumil. Mała postać wesołego robotnika, wychylająca się dyskretnie ze studzienki kanalizacyjnej. Chociaż nad jego dyskretnością można polemizować – w końcu wszyscy go tutaj znają i kochają! Nie zdziwcie się więc, że jego głowa błyszczy się w promieniach słońca – sami też powinniście jej dotknąć, podobno to przynosi szczęście! 🙂

Zwiedzanie Bratysławy - Cumil

Schöner Náci

Kolejną figurką, którą napotkamy zaledwie kilka kroków dalej będzie piękny Ignaś, elegancko kłaniający się, we fraku i z kapeluszem ręce. O ile za historią Cumila nie kryje się żadna prawdziwa postać, o tyle Piękny Ignaś był realną osobą, z krwi i kości. Nazywał się Ignac Lamar i urodził się w 1897r.  Prowadził bardzo ubogie życie i łapał się wielu dorywczych prac. Mimo tego nigdy nie tracił pogody ducha. Zawsze się do wszystkich uśmiechał. Za sprzątanie w jednym z domów otrzymał zapłatę w postaci eleganckiego stroju. To właśnie wtedy został nazwany Pięknym Ignasiem.  Zmarł w wieku 70 lat  w roku 1967, a więc starsze pokolenie zamieszkujące miasto nadal go pamięta. Pomnik znajduje się przy kawiarni Mayera, zapraszając przechodniów do środka.

Zwiedzanie Bratysławy - piękny Ignaś

Pomnik napoleońskiego żołnierza

Na Małym Rynku stoi pomnik napoleońskiego żołnierza opartego o ławeczkę. Statua została postawiona tam w 1997r. na pamiątkę pobytu żołnierzy francuskich w Bratysławie. Miejsce jest jak najbardziej odpowiednie, ponieważ pomnik znajduje się tuż przy budynku Ambasady Francji.

Zwiedzanie Bratysławy - napoleoński żołnierz

Takich pomników w Bratysławie jest od groma, a więc zachęcamy do uważnego wypatrywania :).

Hlavné námestie

Opisane wcześniej pomniki zaprowadzą nas wprost na ryneczek o nazwie Hlavne Namestle. Rozejrzyjcie się dookoła. Pełno tu niesamowitych kamieniczek o różnych stylach architektonicznych. Na samym środku placu, zaraz obok francuskiego żołnierza znajduje się fontanna Maximilianova upamiętniająca cesarza Maksymiliana. Najważniejszym i jednocześnie najstarszym budynkiem jest stara radnica – ratusz miejski. Jest to najstarszy ratusz w całej Słowacji!

Zwiedzanie Bratysławy- rynek

Primaciálny palác

Przechodząc obok ratusza trafimy na plac, przy którym stoi pałac prymasowski z różową fasadą. Na początku swojego istnienia pełnił on funkcję siedziby biskupa, następnie rezydowali tam węgierscy prymasi. W 1903 roku został wykupiony przez miasto a obecnie znajduje się tam muzeum – Galeria Miasta Bratysława.

Zwiedzanie Bratysławy - różowy pałac Zwiedzanie Bratysławy - rower Zwiedzanie Bratysławy - stojak na rowery

Michalská brána

W którymś momencie swojego spaceru po starówce na pewno natraficie na jedyną, zachowaną bramę miejską w Bratysławie – Michalska Brama. Brama szczególnie dobrze prezentuje się z ulicy Michalskiej, zawsze zatłoczonej i pełnej uroczych kawiarenek. W budynku znajduje się muzeum średniowiecznych fortyfikacji.

Zwiedzanie Bratysławy - brama miejska Zwiedzanie Bratysławy - zatłoczona uliczka z bramą

Katedrála sv. Martina

Nie istnieje coś takiego jak porządne, stare miasto bez katedry lub kościoła. Nie inaczej jest w przypadku Bratysławy. Zaraz obok głównej ulicy Staromiejskiej znajduje się najważniejszy kościół w stolicy, a jest on najważniejszy z tego względu, że aż przez 300 lat koronowano tutaj królów węgierskich. Co ciekawe, na samym szczycie 85-metrowej wieży znajduje się replika Korony św. Stefana, ułożona na wielkiej poduszce o wymiarach 2×2 metry.

Zwiedzanie Bratysławy - fragment katedry Zwiedzanie Bratysławy - katedra

Uliczki Starego Miasta.

Z całego serca polecam się przejść po starym mieście. Tak po prostu, bez celu i o różnych porach. Bratysława ma prawdziwy klimat. Warto zjeść pyszne lody w jednej z wielu lodziarni lub wypić kawę w kawiarni i niespiesznie obserwować toczące się tutaj życie :).

Zwiedzanie Bratysławy - uliczka Zwiedzanie Bratysławy - ciasna uliczka Zwiedzanie Bratysławy - uliczka z góry Zwiedzanie Bratysławy - uliczka przy kościele Zwiedzanie Bratysławy - zatłoczona uliczka

Poza starym miastem 

Modrý Kostol sv. Alžbety

Kościół św. Elżbiety jest prawdziwie cukierkowy! Czy ktoś z was widział kiedyś niebieski kościół? Wygląda jak z piernika! Ależ pięknie muszą tam wyglądać śluby :).  Kościół jest wykonany w stylu secesyjnym. Powstał w latach 1909-1913 z z zalecenia cesarza Franciszka Józefa I na cześć jego tragicznie zmarłej żony Elżbiety.

Zwiedzanie Bratysławy - kościół św. Elżbiety

Grasalkovičov palác

Pałac prezydencki w Bratysławie wzniesiony w 1760 roku przez chorwackiego arystokratę. Do pałacu przylega ogród w stylu francuskim.

Zwiedzanie Bratysławy - pałac prezydencki

Letný arcibiskupský palác

Letni pałac arcybiskupów powstał w XVI wieku i pełnił rolę siedziby arcybiskupów. Obecnie znajduje się tutaj słowacka Rada Ministrów.

Zwiedzanie Bratysławy - letni pałac arcybiskupi

Slavin

Aby dojść do kolejnego miejsca na mapie Bratysławy należy wejść dość wysoko na przedgórze Małych Karpat. Znajduje się tutaj pomnik żołnierzy radzieckich Slavin oraz cmentarz dla 6845 żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w walkach o wyzwolenie Bratysławy. Sam teren ze względu na swoje położenie jest doskonałym punktem widokowym na całe miasto.

Zwiedzanie Bratysławy - slavin Zwiedzanie Bratysławy - cmentarz Zwiedzanie Bratysławy - zamek z daleka

Bratislavský hrad

Największym symbolem całego miasta jest Zamek Bratysławski. Z racji położenia na najwyższym wzgórzu miasta (262 m.n.p.m), jest on widoczny praktycznie z każdego punktu. Jak to zwykle z zamkami bywa jego historia sięga daleko wstecz. Pierwsze warownie powstały tam jeszcze za czasów starożytnych, w średniowieczu powstał tam zamek kamienny. W kolejnych wiekach przechodził z rąk do rąk aż w roku 1811 uległ zniszczeniu w pożarze podłożonym przez wojska napoleońskie. Dopiero w 1968r. dokonano rekonstrukcji zamku, a w roku 2008r. kompleks poddano całkowitej renowacji. Obecnie znajduje się tam Muzeum Historyczne. Warto przejść się dookoła całego kompleksu i podziwiać widok na miasto z kilku punktów widokowych.

Zwiedzanie Bratysławy - schody na zamek Zwiedzanie Bratysławy - zamek Zwiedzanie Bratysławy - zamek fasada Zwiedzanie Bratysławy - widok z góry na kościół Zwiedzanie Bratysławy widok z mostu na zamek

Mamy nadzieję, że podobało wam się nasze zestawienie najlepszych atrakcji Bratysławy, a jeśli tak było to zachęcamy Cię do przejrzenia innych treści naszego bloga 🙂

Podróże

Porady