Zwiedzanie Bolonii

Włochy to nie tylko Rzym, Wenecja, Florencja czy Mediolan. Jednym z trochę niesłusznie zapomnianych przez turystów miast jest Bolonia, będąca największym ośrodkiem uniwersyteckim we Włoszech.  Warto tam zajrzeć i zauroczyć się czerwonymi dachówkami i niesamowitym życiem nocnym. Zapraszamy na zwiedzanie Bolonii! :).

Zwiedzanie Bolonii

O Bolonii słów kilka.

Bolonia jest stolicą i największym miastem w regionie Emilia-Romania w północnych Włoszech. Jest siódmym najbardziej zaludnionym włoskim miastem, z populacją około 400 tysięcy mieszkańców. Bolonia była ważnym ośrodkiem miejskim już od czasów Etrusków (lud, który zamieszkiwał w starożytności północną Italię(Etrurię), pomiędzy rzekami Arno i Tyber, co najmniej od VII w. p.n.e. aż do I w. n.e.). Zachowała ten status w czasach Imperium Rzymskiego, a następnie w średniowieczu, gdy była głównym ośrodkiem akademickim Europy. Później podczas 2 wojny światowej Bolonia została niestety mocno zniszczona – około 44% budynków w zostało uszkodzonych. Ostatecznie po wojnie stała się jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się włoskich miast, zaliczanym do czołówki pod względem jakości życia we Włoszech.

Miasto słynie z dobrze zachowanego historycznego centrum, gdzie wyróżniają się piękne wieże, kościoły i długie arkady. Na przestrzeni lat Bolonia doczekała się wielu pseudonimów. “La Grassa” oznaczający “ta tłusta” odnosi się oczywiście do wybitnej kuchni, a konkretnie do słynnego sosu bolognese, który powstał w tym mieście. Kolejny z nich “La Dotta”, czyli “ta uczona” na cześć najstarszego uniwersytetu na świecie założonego tam już w 1088 roku.  “La Rossa” (tłum. “Ta czerwona”) nawiązuje do wszechobecnych średniowiecznych budynków z czerwonymi dachówkami oraz do wieloletniego zamiłowania miasta do lewicowych polityków.

Zwiedzanie Bolonii

Piazza Maggiore i Piazza del Nettuno

Spacerując po tych dwóch placach możemy odnieść wrażenie jakby wszyscy Bolończycy spotykali się tam z przyjaciółmi w tym samym czasie. Rozmowy i śmiech mieszają się tam z szumem wody płynącej we wspaniałej Fontannie Neptuna, od której plac wziął swoją nazwę. Stworzona przez rzeźbiarza Giambologna w XVI wieku jest jedną z najpiękniejszych fontann tego okresu. Większość głównych atrakcji miasta znajduje się w odległości kilku minut spacerem. Wśród nich ruchliwa ulica handlowa Via dell’Indipendenza oraz Via Galleria z wieloma starymi arystokratycznymi rezydencjami. Nad jedną stroną Piazza Maggiore dominuje fasada Bazyliki San Petronio. Na północnej stronie znajduje się dawny Palazzo del Podesta z wieżą Torre dell’Arengo z roku 1259.

Zwiedzanie Bolonii

Bazylika San Petronio

Kiedy w 1390 roku  rozpoczęto budowę tej bazyliki  dominującej nad Piazza Maggiore projekt zakładał, że będzie większa od Bazyliki Św. Piotra w Watykanie.  Niestety nigdy nie została dokończona,  a fasada do dziś pozostaje niekompletna. W malutkim muzeum na tyłach kościoła można zobaczyć projekty elewacji.  Wnętrze, które zostało ukończone, jest często nazywane kwintesencją architektury gotyckiej we Włoszech, gdzie każda z bocznych kapliczek wydaje się być małym kościołem.

Zwiedzanie Bolonii

Krzywe wieże

Chociaż najbardziej znana krzywa wieża na świecie znajduje się w Pizie to Bolonia może poszczycić się takimi dwoma: Torre Garisenda i Torre Asinelli!  48 metrowa wieża Garisenda pochyla się o ponad 3 metry, co w połączeniu z jej bardzo smukłym kształtem potęguje wrażenie. Na wieże Asinelli można się wspiąć pokonując 498 stopni i podziwiać piękną panoramę centrum Bolonii. Wieże te są najbardziej znanymi z 20,  które przetrwały do naszych czasów z ponad 100, które tworzyły panoramę Bolonii w XII wieku. Pełniły one  głownie funkcję obronne, jednakże  ich wysokość była symbolem statusu dla szlacheckich rodzin.

 Zwiedzanie Bolonii Zwiedzanie Bolonii Zwiedzanie Bolonii Zwiedzanie Bolonii Zwiedzanie Bolonii Zwiedzanie Bolonii

Bazylika Santo Stefano

Sano Stefano jest jest jednym z najstarszych i najbardziej klimatycznych kościołów w Bolonii. Kompleks ośmiu budynków można nazwać kolebką wiary w tym mieście. Został on zbudowany przez benedyktynów w wiekach X-XII.  Główny kościół Chiesa del Crocifisso ma kryptę datowaną na 1019 i zawiera szczątki męczenników Świetych Vitale i Agricola.  Ośmiokątny Santo Sepolcro otwiera się na kolumnowy dziedziniec przylegający do dwupiętrowego klasztoru.

Katedra Świętego Piotra

Katedra mieści się przy głównej ulic miasta Via dell’Indipendenza i jest siedzibą arcybiskupa Bolonii.  We wnętrzu dominuje styl barokowy. Możemy zobaczyć tam takie dzieła sztuki jak obraz “Zwiastowanie Pańskie” Ludovico Carracciego czy rzeźba w drewnie cedrowym “Ukrzyżowanie” Lombardiego.

zwiedzanie Bolinii

San Domenico

Po śmierci Świętego Dominika w 1221 roku rozpoczęto trwającą kilka stuleci budowę kościoła na ternie klasztoru, którego był założycielem. Można więc tam zobaczyć marmurowy grobowiec w którym znajdują się resztki świętego wyrzeźbiony został przez największych artystów tamtej epoki – Michała Anioła i Nicolę Pisano.

Portico di San Luca

Odwiedzając Bolonię od razu w oczy rzuca nam się liczb arkad, które łączą ze sobą wiele ulic. Dają one ulgę od letniego słońca i schronienie przed deszczem. Ich geneza sięga XI wieku gdy wystające górne piętra budynków dodawały przestrzeni życiowej i magazynowej ponad sklepami na poziomie ulicy. Wraz z tym jak stawały się coraz większe. potrzebowały dźwigarów i słupów wspierających.  W XIII wieku wymagano by nowe arkady były wystarczająco wysokie, aby jeździec na koniu był w stanie pod nimi przejechać. W całej Bolonii jest ich około 40 kilometrów. Najdłuższe z nich, liczące 666 łuków, mają około 3,5 kilometra  i prowadzą z miasta na szczyt Sanktuarium Madonna di San Luca. Stamtąd rozpościera się piękny widok na Bolonię. To niesamowite dzieło architektoniczne trafiło na listę UNESCO! :).

Zwiedzanie Bolonii

Teatr anatomiczny Archiginnasio

Teatr anatomiczny mieszczący się w budynku uniwersytetu. Było to miejsce w którym studenci medycyny uczyli się anatomii obserwując sekcję zwłok. Dzisiaj miejsce to zachwyca przede wszystkim wyjątkowym wnętrzem z niezwykłymi rzeźbieniami w drewnie.  Jedną z nich robiącą największe wrażenie Ercole Lelli’s Spellati, czyli rzeźba człowieka w drewnie z odwzorowaniem najdrobniejszych detali mięśni i szkieletu.

 

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten wpis, a jeśli tak było to zachęcam Cię do przejrzenia innych treści naszego bloga :).

Podróże

Porady

Legendy, ciekawostki i przysłowia