Wiza do Rosji 2019

Jednym z ważnych elementów przygotowań do każdego wyjazdu jest zorientowanie się, czy potrzebujemy wizy by wjechać do danego kraju. Niestety w przypadku Rosji ciągle musimy przechodzić ten żmudny proceder, chociaż na horyzoncie jawią się pozytywne zmiany. Po przeczytaniu tego wpisu wiza do Rosji nie będzie dla was żadnym problemem 🙂

wiza do Rosji

Wiza elektroniczna do Kaliningradu i Sankt Petersburga

Na początek dobra wiadomość – nawet Rosja idzie z duchem czasu i pozwala na zdobycie e-wizy! Na ten moment (listopad 2019) dotyczy to jednak tylko dwóch rejonów:

 • Obwód Kaliningradzki
 • Sankt Petersburg i Obwód Leningradzki

W planach jest objęcie tym trybem wjazdu całego terenu Rosji w 2021 roku.

Wiza jest ważna przez 30 dni od daty wydania. Pobyt nie może przekroczyć 8 dni. O e-wizę można aplikować maksymalnie 20 dni i minimum 4 dni przed planowaną datą wjazdu. Na wizę czeka się zazwyczaj do 2 dni. No i najważniejsza informacja – wiza jest darmowa.

Wniosek o wizę elektroniczną można składać na stronie evisa.kdmid.ru

Z istotnych informacji o procesie rejestracji wniosku:

 • Nie można używać polskich znaków.
 • Wniosek można wypełnić tylko w języku angielskim lub rosyjskim.
 • Należy przygotować nazwę, adres oraz nr telefonu hotelu w którym planujemy pobyt.
 • Należy przygotować nazwę, adres i nr telefonu swojego pracodawcy (lub uczelni).
 • Potrzebne jest zdjęcie paszportowe w formie elektronicznej.

Po zakończeniu rejestracji na podany adres email przyjdzie potwierdzenie, a po jakimś czasie,  gdy wniosek zostanie rozpatrzony, informacja o przetworzeniu. Wtedy należy znów wejść na stronę internetową i kliknąć „Check status”. Korzystając z numeru zgłoszenia oraz nadanego hasła logujemy się do swojego konta, skąd można ściągnąć e-wizę. Wizę należy wydrukować.

………..

Aby dostać się na terytorium Rosji należy również wykupić ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia na minimum 30 tys. EUR. Można tutaj skorzystać z całorocznych kart ubezpieczeniowych takich jak Planeta Młodych lub Euro 26.

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy ponad datę ważności wizy.

Jeśli wybieracie się do Obwodu Kaliningradzkiego autem potrzebna jest również Zielona Karta.

Jak widać jeśli chcecie wybrać się tylko na weekendowy wypad do Sankt Petersburga lub Kaliningradu cały proces jest prosty i co najważniejsze darmowy. Jeśli jednak, tak jak my, chcecie odwiedzić Moskwę oraz piękne jezioro Bajkał musicie wciąż wnioskować o standardową wizę. Cały proces zostanie opisany poniżej.

Jaki rodzaj wizy?

Do wyboru jest kilka rodzajów wiz, jednak dla podróżników najważniejsza jest wiza turystyczna. Umożliwia ona wjazd na terytorium Rosji na okres do 30 dni. Tutaj ważna informacja – daty ważności wizy muszą odpowiadać terminowi określonemu w voucherze turystycznym (więcej o nim zaraz). Mogą być takie same jak w voucherze bądź krótsze, ale nie mogą wychodzić poza okres podany na voucherze.

Dodatkowo wiza może być jedno lub dwukrotna. Wiza jednokrotna pozwala nam wjechać i wyjechać z Rosji tylko jeden raz. Wiza dwukrotna jest dla osób, które planują w okresie 30 dni wyjechać z terytorium Rosji i do niej wrócić.

Jakie dokumenty są potrzebne?

 • Wniosek wizowy, wypełniony na stronie visa.kdmid.ru.
 • Jedno aktualne zdjęcie paszportowe.
 • Voucher turystyczny – my zamawialiśmy na tej stronie i wszystko było OK. Koszt vouchera:
  • Jeden wjazd i wyjazd w ciągu 30 dni, gdy ma się rezerwacje noclegów – 99 zł.
  • Jeden wjazd i wyjazd w ciągu 30 dni, gdy nie ma się rezerwacji noclegów – 169 zł.
  • Dwa wjazdy i wyjazdu w ciągu 30 dni – 169 zł.

Kwestię rezerwacji noclegów można załatwić w ten sposób: rezerwujemy noclegi na Booking (takie z możliwością bezpłatnego odwołania), a po załatwieniu vouchera/wizy je anulujemy.

 • Ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia na minimum 30 tys. EUR. My użyliśmy naszej karty Planeta Młodych. Zrobiliśmy kopię samej karty oraz certyfikatu ubezpieczeniowego.
 • Potwierdzenie opłaty hoteli (przedpłata w wysokości co najmniej 50%) przy pobytach na okres 14 lub więcej dni. To był punkt, który przysporzył nam najwięcej problemów. Szukaliśmy hoteli, które umożliwiały dokonanie przedpłaty.

  Z perspektywy czasu było to kompletnie niepotrzebne, a nasze przygotowane rezerwacje hotelowe z potwierdzeniami zapłaty nie zostały nawet dołączone do wniosku. Jednak taki zapis wciąż funkcjonuje i należy o tym pamiętać, nawet jeśli nie jest egzekwowany w 99% wniosków wizowych.

Ile kosztuje wiza?

Całkowita suma zależy od sposobu załatwienia sprawy. Na koszty składają się:

 • Opłata wizowa – 150 zł
 • Voucher turystyczny – 99 zł
 • Opłata serwisowa w przypadku skorzystania z usług centrum wizowego – 25 EUR (ok. 108 zł)
 • Ubezpieczenie podróżne – od ok. 4 zł/dzień. Dla pobytu 14 – dniowego będzie to ok 56 zł
 • Zdjęcie paszportowe – ok 30 zł
 • Opłata dodatkowa w przypadku skorzystania z pośrednika (np. wizaszybko.pl) –99 zł. Uwaga w tym przypadku wciąż ponosimy koszt centrum wizowego (25 EUR).

Podsumowują, koszty stałe (zdjęcie, ubezpieczenie, voucher) to około 185 zł. Reszta zależy od sposobu załatwienia sprawy.

Tak więc w najtańszej wersji, w praktyce ciężkiej do zrealizowania, za wizę do Rosji zapłacimy  w sumie 335 zł (opłata wizowa + koszty stałe)

W wersji bardziej realistycznej zapłacimy ok. 443 zł (opłata wizowa + opłata serwisowa centrum wizowego + koszty stałe)

W wersji najwygodniejszej, czyli skorzystanie z pośrednika bez wychodzenia z domu, zapłacimy ok. 616 zł (opłata wizowa + opłata serwisowa centrum wizowego + koszt pośrednictwa + koszty stałe)

Gdzie załatwić sprawę?

Mamy do wyboru 3 drogi. Przedstawimy je teraz w kolejności od najtańszej do najdroższej.

Wizyta w ambasadzie Rosji w Warszawie lub Gdańsku

Jest to najtańsza opcja, ale ze względu na bardzo małą dostępność terminów trudna do zrealizowania. Można spróbować tej drogi jeśli do podróży zostało wiele miesięcy.

Należy zarezerwować wizytę w systemie elektronicznej rejestracji wizyty. Poniżej linki dla:

Konsulaty są również w Poznaniu i Krakowie jednak one na swojej stronie od razu odsyłają do Centrum Wizowego. Trzeba się liczyć z tym, że jeśli nasz wniosek nie będzie kompletny trzeba będzie jeszcze raz umawiać się na wizytę co mocno przedłuży cały proces.

Skorzystanie z usług Centrum Wizowego

Centra Wizowe zostały stworzone właśnie do celów obsługi procesu wizowego i działają całkiem sprawnie. Do Centrum Wizowych nie trzeba się umawiać, wystarczy przyjść w godzinach otwarcia z kompletem dokumentów. Nie można niestety wysyłać, ani odbierać dokumentów pocztą. Na czas procesowania wniosku Centrum Wizowe zabiera paszport, aby wkleić do niego wizę. Osoby trzecie mogą w naszym imieniu składać wniosek i odbierać wizę tylko jeśli posiadają pisemne upoważnienie.

Centra Wizowe mieszą się w 4 miastach i obowiązuje w nich rejonizacja:

 • Warszawa – województwa: mazowieckie, łódzkie, lubelskie oraz podlaskie.
 • Gdańsk – województwa: pomorskie, zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie oraz warmińsko-mazurskie.
 • Kraków – województwa: małopolskie, śląskie, świętokrzyskie oraz podkarpackie.
 • Poznań – województwa: wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie oraz opolskie.


  Skorzystanie z usług pośredników

Na rynku funkcjonują pośrednicy, którzy załatwiają cały proces wizowy za nas. Przykłady to aina.pl czy też wizaszybko.pl. Jest to niewątpliwie wygodna metoda, jednak wiąże się z dodatkowymi opłatami. Tutaj warto sobie policzyć, ponieważ jeśli nie mieszkamy w żadnym z wyżej wymienionych miast, koszt dwukrotnego dojazdu może być zbliżony do opłaty pośredników.

Podsumowując proces zdobycia wizy do Rosji nie jest przesadnie skomplikowany. Wiąże się jednak z dodatkowymi opłatami oraz procedurami (rezerwacje noclegów, voucher). Widać jednak, że nawet Rosja powoli wychodzi ze wschodniego umiłowania do papierologii i formalności, o czym świadczą
e-wizy do Kaliningradu i Sankt Petersburga.

 

Mamy nadzieję, że ten post był dla Ciebie wartościowy :). Zachęcamy Cię do przeczytania naszych relacji z wyprawy do Rosji w 2018 r. :).