Transport w Petersburgu – metro, autobusy, dojazd z lotniska

Petersburg nie bez powodu jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem Rosji. Położony malowniczo nad wodami Zatoki Fińskiej oferuje bardzo wiele atrakcji. W tym wpisie przeczytacie jak zorganizowany jest transport w Petersburgu.

Transport w Petersburgu

Dojazd z/na lotnisko Pułkowo w Petersburgu

Z lotniska Pułkowo najtaniej do centrum można dostać się autobusami linii 39 i 39э. Jeżdżą one w godzinach od 5:25 do 1:30 i odjeżdżają w interwałach 20-35 minutowych. Autobus dojeżdża do przystanku Moskovskaya, gdzie można przesiąść się na niebieską linię metra, którą już możemy dojechać do samego centrum. Koszt przejazdu to 40 rubli, płatne u konduktora (zwykle jest to starsza pani, babuszka). Jeśli mamy wyjątkowo duży bagaż możemy zostać poproszeniu o uiszczenie dodatkowej opłaty 40 rubli za nadbagaż.

Alternatywą dla autobusu jest tylko taxi, które jest jednak dużo droższe. Koszt przejazdu z lotniska do centrum to około 900-1100 rubli.

Metro w Petersburgu

Najłatwiej po Petersburgu poruszać się korzystając z metra, które składa się z 5 linii. Jest to jeden z najgłębiej położonych systemów metra na świecie, a niektóre stacje robią sporo wrażenie.

Koszt jednego przejazdu to 45 rubli. Tokeny na pojedyncze przejazdy kupuje się w kasie lub w automatach przed wejściem na peron.

Jeśli planujemy więcej przejazdów warto zastanowić się nad Metro TravelCard na 10 przejazdów ważne 7 dni – 355 rubli (35,5 RUB za przejazd).

Ciekawą opcją jest również Standard Electronic Ticket (ЭЛЕКТРОННАЯ КАРТА “ПОДОРОЖНИК”/Elektroniczna karta “Podróżnik”). Kartę można doładować dowolną kwotą i później opłacać przejazdy we wszystkich środkach komunikacji publicznej w Petersburgu. Koszt przejazdu metrem korzystając z tej karty to 36 rubli.

Metro kursuje w różnych godzinach w zależności od stacji. Czasy otwarcia i zamknięcia stacji można sprawdzić na oficjalnej stronie.

Autobusy, trolejbusy, tramwaje

Chociaż naszym zdaniem większości turystom w zupełności wystarczy metro oraz siła własnych nóg to warto również wspomnieć o innych środkach komunikacji, których w Petersburgu nie brakuje. Możemy korzystać z autobusów, trolejbusów oraz tramwajów. Bilety kupujemy u konduktora lub jeśli go nie ma w danym pojeździe, u kierowcy. Koszt jednego przejazdu to 40 rubli. W tym miejscu szczególnie przydaje się Elektroniczna Karta “Podróżnik”, która ułatwia cały proces. Jest też taniej, bo za przejazd korzystając z karty zapłacimy 31 rubli.

Warto tutaj zaznaczyć, że korzystanie z tych środków transportu nie jest tak intuicyjne jak korzystanie z metra. Bardzo wskazana jest chociaż podstawowa znajomość języka rosyjskiego by móc poprawnie odczytać kierunek oraz linię. Dodatkowo, ze względu na bardzo duży ruch na ulicach Petersburga, czas przejazdu może się znacznie wydłużyć.

Inne środki transportu

Jak w każdym kraju na wschodzie po Petersburgu jeżdżą oczywiście marszrutki. Są to małe, prywatne busy, które docierają w każdy zakamarek miasta. Opłatę uiszcza się u kierowcy po powiedzeniu miejsca docelowego. Takie busy zatrzymują się dosłownie wszędzie, nie mają jasno oznaczonych przystanków. Jeśli chce się gdzieś wysiąść trzeba po prostu krzyknąć do kierowcy.

Korzystanie z marszrutek to jednak wyższa szkoła jazdy i polecamy ją raczej wytrawnym podróżnikom, którzy mają doświadczenie ze wschodnią komunikacją. Tutaj już absolutnie konieczna jest niezła znajomość języka rosyjskiego, inaczej będzie bardzo trudno dojechać tam, gdzie się chce. 

Podsumowanie

Jak widać transport w Petersburgu jest dobrze zorganizowany i nie brakuje wyboru. Naszym zdaniem najlepszą opcją jest korzystanie z metra, które jest najszybsze i najbardziej intuicyjne. Dodatkowo wiele atrakcji w centrum znajduje się blisko siebie, dlatego polecamy jak najwięcej spacerować. To najlepszy sposób by najlepiej poznać klimat Petersburga 🙂

 

Mamy nadzieję, że ten post był dla Ciebie wartościowy :). Zachęcamy Cię do przeczytania naszych relacji z wyprawy do Rosji w 2018 r. :).