Transport w Moskwie – metro, autobusy, dojazd z lotniska

Moskwa to jeden z głównych celów wszystkich podróżujących do Rosji. Plac Czerwony i Kreml przyciągają co rok miliony turystów. Tutaj przeczytacie jak działa transport w Moskwie.

Stolica Rosji

Dojazd z/na lotnisko

W Moskwie znajdują się trzy duże lotniska: Wnukowo, Domodiedowo i Szeremietiewo. My mieliśmy okazję korzystać z dwóch: Szeremietiewo i Domodiedowo. Na Szeremietiewo trafiliśmy lecąc linią Aeroflot z Petersburga. Latają tam też samoloty LOT z Warszawy. Jednak głównie lotnisko to jest wykorzystywane przez narodowego przewoźnika rosyjskiego Aeroflot. Z usług lotniska Domodiedowo korzystaliśmy natomiast lecąc liniami S7 Airlines do Irkucka.  Lotnisko to przejęło od Szeremietiewa rolę głównego w Moskwie i coraz więcej linii lotniczych się tam przenosi. Wnukowo to najstarsze moskiewskie lotnisko i obecnie pełni trzeciorzędną funkcję. Lata tam dużo mniej linii niż na pozostałe dwa. Większe linie lotnicze, które lądują na Wnukowie to Germanwings i Wizz Air (z Londynu i Budapesztu).

Warto dokładnie sprawdzić z jakiego lotniska lecicie ponieważ znajdują się one daleko od siebie. Dodając do tego moskiewskie korki, czas przejazdu z jednego na drugie autem to nawet 2 godziny!

Dojazd z/na lotnisko Domodiedowo

Z lotniska do centrum Moskwy najłatwiej dostać się autobusem nr. 308. Przejazd kosztuje 150 RUB. Autobusy kursują całą dobę: w godzinach 6-24 co 30 minut, a w godzinach 24-6 co 40 minut. Odjeżdżają sprzed wyjścia nr. 3. Końcowy przystanek jest przy stacji metra Domodedovskaya  linii numer 2, którą można dojechać już do samego centrum.

Alternatywą dla autobusu jest pociąg Aeroexpress. Kosztuje on jednak znacznie więcej bo 500 RUB. Dojeżdża on z lotniska do stacji metra Paveletskaya linii nr. 2  w czasie ok. 45 minut. Skoro więc i tak trzeba się przesiąść w metro by dojechać do samego centrum, to naszym zdaniem lepiej wybrać autobus, który jest po prostu 3 razy tańszy.

Dojazd z/na lotnisko Szeremietiewo

Z lotniska do centrum Moskwy dojedziemy liniami nr. 851 i 817. To, którą wybierzemy, zależy od tego do której linii metra chcemy się dostać.

Linia nr. 851 dojeżdża do stacji metra Rechnoy vokzal linii nr. 2. Przejazd kosztuje 55 RUB. Autobusy kursują w godzinach 05:37 — 01:05 co 20 minut.

Linia nr. 817 dojeżdża do stacji metra Planernaya linii nr. 7. Przejazd kosztuje 55 RUB. Autobusy kursują w godzinach 05:23 — 00:09 co 20 minut.

Jeśli przylatujecie do Moskwy w nocy to do wyboru pozostaje autobus nocny H1. Dojeżdża on do stacji metra Kitay-gorod w samym centrum Moskwy, zaraz obok Placu Czerwonego. Przejazd kosztuje 55 RUB. Autobusy kursują w godzinach 23:58 — 04:58 co 30 minut.

Można również skorzystać z pociągu Aeroexpress.  Pociąg kursuje do stacji metra Belorusskaya linii nr. 5 i odjeżdża co 30 minut. Przerwa w kursowaniu w nocy od 0:30 do 5:00. Bilet kosztuje 500 RUB, do kupienia w kasach biletowych lub na stronie internetowej Aeroexpress.

Taksówka z lotniska do centrum kosztuje około 1250 RUB.

Dojazd z/na lotnisko Wnukowo

Z lotniska do centrum Moskwy najłatwiej dostać się autobusem nr. 911. Autobusy kursują  w godzinach od 5:15 do 1:20.  Końcowy przystanek jest przy stacji metra Salaryevo  linii numer 1, którą można dojechać już do samego centrum.

W nocy kursuje linia nr. H11 w godzinach od 23:30 do 4:30. Dojeżdża ona do stacji metra Kitay-gorod w samym centrum Moskwy, zaraz obok Placu Czerwonego.

Można również skorzystać z pociągu Aeroexpress.  Pociąg kursuje do stacji metra Kievskaya linii nr. 5 i odjeżdża co 30 minut. Przerwa w kursowaniu w nocy od 0:30 do 5:00. Bilet kosztuje 500 RUB, do kupienia w kasach biletowych lub na stronie internetowej Aeroexpress.

Metro w Moskwie

Metro w Moskwie zainaugurowało swoją działalność w roku 1935 za czasów Stalina. Jest jednym z największych i najgłębiej położonych systemów transportu tego typu na świecie. W 2016 roku moskiewskie metro przewiozło prawie 2,5 miliarda pasażerów, co daje 6,5 miliona każdego dnia.  Na cały system składa się 12 linii oraz 200 stacji, co daje w sumie 333 kilometry sieci. Metro kursuje na większości stacji w godzinach od 6 do 1, warto jednak sprawdzić godziny otwarcia konkretnej stacji na oficjalnej stronie metra moskiewskiego. Pociągi odjeżdżają średnio co 90 sekund, a w najważniejszych stacjach nawet częściej. Dlatego jeśli słyszycie odgłos nadjeżdżającego pociągu nie warto gnać na złamanie karku. Na pewno zaraz nadjedzie następny 😉 Aby sprawdzić jak dojechać z jednego miejsca do drugiego najłatwiej skorzystać z Google Maps, które działają w Moskwie bez problemu.

Mając powyższe na uwadze nie jest żadnym zaskoczeniem, że podczas naszej podróży do Moskwy korzystaliśmy wyłącznie z metra. Jest to bez wątpienie najlepszy sposób na transport w Moskwie.

Bilety

Najlepiej od razu kupić kartę typu prepaid Troika (Тройка) i zasilić ją wybraną kwotą. Musimy opłacić dodatkowy depozyt za kartę w wysokości 50 RUB. Jest on jednak zwracany jeśli wyjeżdżając z Moskwy oddamy kartę do kasy.  Dzięki karcie za jeden przejazd metrem zapłacimy 38 RUB.  Po przejściu przez bramki możemy przebywać w metrze jak długo chcemy, dokonując dowolnej ilości przesiadek.

Jeśli planujecie wiele przejazdów metrem warto zainteresować się biletami okresowymi:

  • 1 dzień – 230 RUB – zwraca się po 6 przejazdach
  • 3 dni – 438 RUB – zwraca się po 12 przejazdach

Jeśli z jakichś powodów nie chcecie korzystać z karty Troika to można kupić bilet pojedynczy w cenie 55 RUB.

Autobusy i tramwaje

Jeśli chcecie dostać się w nietypowe miejsce do którego nie dochodzi żadna linia metra musicie zdać się na transport naziemny. Jest on również bardzo rozbudowany i dociera dosłownie do każdego zakamarka stolicy Rosji. W procesie planowania trasy można zdać się na Google Maps, który dobrze radzi sobie w Moskwie.

Tutaj również można korzystać z karty Troika lub alternatywnie kupić bilet u kierowcy za 55 RUB. Korzystając z karty Troika możemy połączyć podróż metrem i autobusem płacąc 59 RUB. Taki bilet jest ważny przez 90 minut.

Podsumowanie

Jak widać transport w Moskwie jest dobrze zorganizowany i nie brakuje wyboru. Naszym zdaniem najlepszą opcją jest korzystanie z metra, które jest najszybsze i najbardziej intuicyjne. Dodatkowo wiele ze stacji moskiewskiego metra jest bardzo pięknych i stanowią atrakcję turystyczną samą w sobie. 

Jeśli interesuje was nasza wyprawa do Rosji to zapraszamy do przeczytania wpisów, znajdziecie je tutaj: Rosja 2018.