Transport na Sri Lance

Transport na Sri Lance wymaga przede wszystkim jednego – cierpliwości. Należy uzbroić się w duże jej zasoby, bo chociaż kraj jest wielkości Litwy to poruszanie się po nim zajmuje dużo czasu. W tym wpisie przyjrzymy się dostępnym metodom transportu, przedstawimy przykładowe trasy i ich orientacyjny koszt.

Safari w Yala

Ceny i rozkłady jazdy – stan na styczeń 2019.

Transport na Sri Lance – pociągi

Ella

Zacznijmy od transportu kolejowego, który ma swoje niezaprzeczalne plusy. Podróż pociągiem oznacza zazwyczaj większy komfort i bezpieczeństwo oraz gwarantuje miejscami niesamowite widoki. Trasa pomiędzy Kandy a Ella często nazywana jest jedną z najpiękniejszych na świecie. Będąc na Cejlonie nie można jej przegapić.

Pociągi jeżdżą bardzo wolno, rzadko przekraczają 70 km/h. Miejscami poruszają się tempem człowieka na rowerze 😛 Dlatego czasy przejazdów są kosmiczne z naszego punktu widzenia. Na przykład wspomniana wyżej trasa Kandy-Ella to tylko 150 kilometrów jednak jej przejechanie zajmuje aż 6 godzin! Daje to zawrotną średnią prędkość około 25 km/h. Na całe szczęście akurat w tym przypadku jest to zaleta – mamy dużo czasu na podziwianie wspaniałych widoków.

Wagony nieobjęte rezerwacją miejsc są zwykle zatłoczone, szczególnie w 3 klasie. Podróżują nią głównie miejscowi, często w towarzystwie swojego inwentarza. W połączeniu z panującą na Sri Lance duchotą i gorącem tworzy to prawdziwie niepowtarzalne przeżycie. Sytuację ratują umieszczone u góry wiatraki (o ile działają :P) i otwarte na oścież okna i drzwi. Dlatego wspominany na początku komfort odnosi się głównie do wagonów z rezerwacją miejsc. Te na najbardziej popularnych trasach prezentują poziom zbliżony nawet do europejskiego.

Gdzie sprawdzić rozkład jazdy

Aktualny rozkład jazdy oraz ceny można sprawdzić na stronie Malindaprasat. Strona ta jest przystosowana do ekranów smartfonów i jest wygodniejsza w użyciu od oficjalnej strony lankijskiej kolei. Podane strony pokazują tylko bezpośrednie połączenia. Jeśli chcemy podróżować z przesiadką musimy samodzielnie szukać odpowiednich pociągów. Na pewno warto dodatkowo potwierdzić godzinę odjazdu na lokalnym dworcu ponieważ zdarza się, że podane na stronach czasy różnią się od siebie.

Gdzie kupić bilet

Kupno biletu przez internet

Niestety koleje lankijskie nie oferują zakupu biletu przez internet. Jedyną możliwością zakupu biletu online jest skorzystanie z agencji. Te polecane w internecie to 12go.asia oraz VisitSriLankaTours. Jak można się domyślić pobierają one za swoją usługę dużą prowizję. Na przykład na trasie z Kandy do Ella bilet na 2 klasę na dworcu kosztuje 230 LKR (ok. 4,76 zł), a przez pośrednika aż  $13.67! Jak widać oferowane w internecie ceny są stanowczo za wysokie w stosunku do realnych cen biletów dostępnych na miejscu.

Kupno biletu na wagony objęte rezerwacją

Miejsca w wagonach objętych obowiązkową rezerwacją można kupić do 30 dni naprzód w kasach dworca. Bilety te wyprzedają się jednak bardzo szybko i w sezonie nie można liczyć na to, że uda się kupić taki bilet z dnia na dzień. Winę za to ponoszą wspomniane wyżej agencje, które wykupują dużą część biletów zaraz po otwarciu sprzedaży. Jednak jeśli w kasie usłyszymy, że pociąg jest pełny nie musimy się martwić, ponieważ zawsze można kupić bilet bez rezerwacji miejsca.

Kupno biletu na wagony bez rezerwacji

Bilety te nie mogą być kupione z wyprzedzeniem. Dostępne są wyłącznie w dniu odjazdu danego pociągu. Nie są limitowane więc nie należy obawiać się, że zbraknie dla nas biletu. Należy tylko przyjść na dworzec odpowiednio wcześniej by nie utknąć w kolejce. Wagony bez rezerwacji są bardzo zatłoczone i tylko od naszego szczęścia zależy czy uda nam się zdobyć miejsca siedzące. Jeśli nie znajdziemy siedzenia wtedy najlepszą miejscówką są drzwi do wagonu. Oferują one niesamowite widoki oraz przyjemny przeciąg, będący zbawieniem w upalne dni.

Jaki wagon wybrać?

Observation car

Jest to najdroższy rodzaj wagonu, który jeździ tylko na najbardziej popularnej wśród turystów trasie ColomboKandyElla. Umiejscowiony jest na samym końcu pociągu i posiada duże panoramiczne okna. Wagon nie jest klimatyzowany, za to można otwierać okna. Dzięki temu możemy robić piękne zdjęcia niesamowitym panoramom Sri Lanki. Miejsca rozchodzą się bardzo szybko i trudno dostać na niego bilet.

Pierwsza klasa

Wagon objęty pełną rezerwacją. Posiada klimatyzację, która z pewnością bardzo uprzyjemnia podróż. Z drugiej strony nie można otwierać okien więc odbiera nam to możliwość robienia idealnych zdjęć. Wagony pierwszej klasy jeżdżą tylko na popularnych trasach turystycznych.

Druga klasa

Brak klimatyzacji rekompensują duże, otwierane okna i wiatraki. Dodatkowo ogromną zaletą jest możliwość robienia spektakularnych zdjęć przez okno lub otwarte drzwi. Jest to naszym zdaniem najlepszy kompromis między ceną, a komfortem. 

Trzecia klasa

Wagony trzeciej klasy mają podobny standard do drugiej, z tym, że zwykle są dużo bardziej zatłoczone. Głównymi pasażerami są tutaj miejscowi, którzy często przewożą duże bagaże różnej maści. Jeśli jest możliwość zakupu biletu z rezerwacją na trzecią klasę zdecydowanie warto z niej skorzystać.

Najbardziej popularne trasy

Trasa kolejowa z Colombo do Kandy

Od tej trasy zaczęliśmy naszą lankijską przygodę. Na pewno nie jest tak spektakularna jak jej dalsza część, jednak stanowi najlepszą opcję na dostanie się do Kandy. Po drodze mijamy głownie gęstą dżunglę i małe wioski.

Rozkład jazdy

Pociągi odjeżdżają 9 razy dziennie jednak my polecamy wybranie któregoś z dwóch poniższych. Są to całkiem nowe chińskie pociągi zakupione specjalnie pod kątem turystów. Dzięki temu oferują komfort zbliżony do europejskiego.

Z Colombo do Kandy

  • 5:55 – 8:42 Czas podróży 2 g 47 min – pociąg PODI MENIKE nr. 1005
  • 8:30 – 11:03 Czas podróży 2 g 33 min -pociąg UDARATA MENIKE nr. 1015

Z Kandy do Colombo

  • 12:50 – 15:27 Czas podróży 2 g 37 min – pociąg UDARATA MENIKE nr. 1016
  • 16:05 – 18:57 Czas podróży 2 g 52 min – pociąg PODI MENIKE nr. 1006

Ceny biletów

Ceny w kasie na dworcu

Pierwsza klasa 340 LKR (ok. 7 zł)
Druga klasa 190 LKR (ok. 3,91 zł)
Trzecia klasa 105 LKR (ok. 2,16 zł)

Ceny internetowe (agencja 12go.asia)

Pierwsza klasa $19.18
Druga klasa $15,87

Trasa kolejowa z Kandy do Ella

Najpiękniejsza trasa na Sri Lance, coś czego nie można przegapić. Sama w sobie jest jedną z największych atrakcji. Ciągnąca się wśród wzgórz i plantacji herbaty co rusz zapiera dech w piersiach.

Rozkład jazdy

Z Kandy do Ella

Z dworca w Kandy w stronę Ella odjeżdżają codziennie dwa pociągi ekspres:

  • 8:47 – 15:15 Czas podróży 5 g 28 min – pociąg PODI MENIKE nr. 1005
  • 11:10 – 17:28 Czas podróży 6 g 18 min – pociąg UDARATA MENIKE nr. 1015

Z Ella do Kandy

Jeśli planujecie pokonać trasę w drugą stronę macie do dyspozycji również dwa pociągi:

  • 6:40 – 12:38 Czas podróży 5 g 58 min – pociąg UDARATA MENIKE nr. 1016
  • 9:24 – 15:49 Czas podróży 6 g 25 min – pociąg PODI MENIKE nr. 1006

Ceny biletów

Ceny w kasie na dworcu

Pierwsza klasa 420 LKR (ok. 8.69 zł)
Druga klasa 230 LKR (ok. 4,76 zł)
Trzecia klasa 125 LKR (ok. 2,59 zł)

Ceny internetowe (agencja 12go.asia)

Pierwsza klasa $19.18
Druga klasa $13.67

Transport na Sri Lance – autobusy

Colombo

Drugi publiczny środek transportu z którego prawdopodobnie będziecie często korzystać. Pociągi nie obejmują swoim zasięgiem całego kraju. Autobusy pokrywają za to około 80% sieci dróg. Podróżowanie autobusami na Sri Lance jest przygodą samą w sobie. Kierowcy dbają o ciągłe emocje pędząc środkiem drogi nie zważając przy tym na panujący ruch. Pojazdy są bardzo stare, ale za to często kolorowe i ozdobione ciekawymi grafikami. Co więcej wnętrze jest równie ciekawe – pełne bibelotów, symboli religijnych i obrazków. W środku gra lokalna głośna muzyka disco. Drzwi są przez cały czas otwarte na oścież, co usprawnia wsiadanie i wysiadanie pasażerów, często jeszcze gdy autobus się porusza :P. Niebagatelną zaletą takiego rozwiązania jest dopływ powietrza, który umożliwia oddychanie w zwykle zatłoczonym autobusie.

Możemy spotkać dwa typy autobusów:

  • CTB lub SLTB – oficjalny państwowy przewoźnik. Obsługuje wszystkie trasy lokalne i długodystansowe.
  • prywatne autobusy – ich komfort może być diametralnie różny – od zdezelowanych minibusów do nowoczesnych autokarów z klimatyzacją na najbardziej popularnych trasach.

Gdzie sprawdzić rozkład jazdy

Rozkład jazdy możemy próbować sprawdzić na oficjalnej stronie publicznego przewoźnika. Jest ona jednak średnio intuicyjna w obsłudze. Zwykle będziemy zmuszeni po prostu do udania się na dworzec/przystanek i czekania na odpowiedni autobus. Nie powinno trwać to zbyt długo, na najpopularniejszych trasach autobusy odjeżdżają kilka razy na godzinę.

Gdzie kupić bilet

Bilet kupujemy zwykle od biletera, który znajduje się w prawie każdym autobusie. Po prostu wchodzimy do środka, siadamy na miejsce, a bileter prędzej, czy później do nas podejdzie i pobierze opłatę. Alternatywnie na dworcach autobusowych można szukać kas biletowych. Ceny biletów są bardzo niskie, szczególnie na liniach publicznego przewoźnika. W przypadku prywatnych autobusów ekspresowych z klimatyzacją opłata może być kilkukrotnie wyższa.

Transport na Sri Lance – Tuk tuki

Colombo

W naszej wyliczance nie mogło zabraknąć kultowych tuk tuków. Są one podstawowym środkiem transportu na krótkich dystansach. Podróż nimi stanowi jedną z atrakcji Sri Lanki. W większości widać po nich, że sporo już przeszły (tak jak nasz pierwszy tuk tuk z pękniętą szybą, w którym zwiedziliśmy Colombo). Często w środku znajdziemy posążki lub wizerunki buddy. Wnętrze jest ciasne i sama podróż nie jest zbyt komfortowa. Nie można jednak odmówić im klimatu.

Kilka porad dotyczących jazdy tuk tukami

  • zawsze przed wejściem do pojazdu uzgodnij cenę. Dobrze jest najpierw przygotować się do negocjacji sprawdzając na nawigacji ile kilometrów liczy interesujący nas odcinek. Średnia stawka za jeden kilometr wynosi około 40 LKR.
  • niektóre tuk tuki mają taksometry (głownie te w Colombo). Należy upewnić się, że stawka za kilometr jest odpowiednia. W czasie jazdy warto cały czas zerkać na taksometr, w razie gdyby kierowcy zebrało się na oszustwo.
  • szybka przejażdżka tuk tukiem jest dobrym pomysłem na zwiedzenie Colombo w parę godzin. Miasto to nie grzeszy urodą dlatego jeśli już chcemy je zwiedzić to warto to zrobić jak najszybciej. Wielu kierowców oferuje taką formę zwiedzania pod dworcem kolejowym Colombo Fort. Cena zależeć będzie głownie od naszych zdolności negocjacyjnych.

 

Jeśli ciekawią Cię  przygody, których doświadczyliśmy podczas pobytu na Sri Lance to zajrzyj do wpisów: o trudnych początkach w Colombo ,  wpisanym na UNESCO Kandy,  zielonej Elli,  wspaniałym safari w Yala i południowym wybrzeżu :).

Zachęcamy również do przejrzenia innych treści naszego bloga :).

Podróże

Porady

Legendy, ciekawostki i przysłowia

Lifestyle

I na koniec zapraszamy Cię do zapisania się do naszego newslettera, żebyśmy mogli być z Tobą w stałym kontakcie! Wpisując swojego maila otrzymasz od nas listę zawierającą 150 pomysłów na prezent dla podróżnika! 🙂 Newsletter znajdziesz na dole strony! 🙂