TOP atrakcje Rzymu!

Wszystkie drogi prowadzą do…. Rzymu oczywiście! Nasza droga również przywiodła nas do Wiecznego Miasta, Stolicy Świata! Chcecie się dowiedzieć jakie są TOP atrakcje Rzymu? Zapraszamy do zwiedzania :).

TOP atrakcje Rzymu

TOP atrakcje Rzymu. Czyli co zwiedzić?

Fontanna di Trevi

Jeśli w czasie wędrówki po Rzymie zauważycie miejsce, gdzie setki turystów tłoczy się na małej przestrzeni, wyciągając ręce ponad swoje możliwości (lub selfie sticki) próbując uchwycić siebie i chociaż kawałek imponującej fontanny, będzie to właśnie słynna Fontanna di Trevi. Jest to najbardziej znana fontanna barokowa w Rzymie. Znajduje się w centrum historycznym Rzymu niedaleko Placu Weneckiego. Turyści zgodnie ze zwyczajem wrzucają do fontanny drobne monety by zagwarantować sobie powrót do Rzymu.

Rzym - Fontanna Di Trevi

Watykan

O zwiedzaniu Rzymu bez Watykanu nie może być mowy! Jest to obowiązkowy punkt na mapie! Ponieważ Watykan jest Państwem, a nie częścią administracyjną Rzymu to napisaliśmy o nim więcej w tym wpisie. Zapraszamy do lektury ;).

Zamek Świętego Anioła i Most Aniołów

Będą w Watykanie warto przejść kawałek i udać się do Zamku Świętego Anioła. Po drodze przejdziemy przez bardzo ładny most przyozdobiony rzeźbami aniołów. Jeśli czas na to pozwoli można zdecydować się na wejście do Zamku, z tarasu widokowego rozciąga się ładny widok na Bazylikę świętego Piotra.

Rzym - most Świętego Anioła Rzym - Zamek świętego Anioła

Panteon

Jedna z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu, wybudowana w 125 r. Początkowo poświęcona była rzymskim bóstwom, a na początku VII wieku została przemianowana na kościół katolicki. Szczególne wrażenie robi ogromna kopuła budowli z centralnym otworem (oculusem), który rozświetla wnętrze. Można zachwycić się kunsztem starożytnych budowniczych.

Rzym - Panteon Rzym - Panteon Rzym - Panteon

Piazza Navona

Piękny kameralny plac z trzema fontannami. Największa, znajdująca się w centrum placu to Fontanna Czterech Rzek autorstwa Berniniego. W północnej części placu znajdziemy fontannę Neptuna, a w południowej fontannę del Moro. Jest to wspaniałe miejsce by chwilę odpocząć i chłonąć atmosferę Rzymu. Plac pełen jest kawiarni i restauracji, jednak trzeba liczyć się z wysokimi cenami.

Rzym - Piazza Navona Rzym - Piazza Navona fontanna

Schody Hiszpańskie

Centrum życia towarzyskiego stolicy, pełne ludzi o każdej porze dnia i nocy. Znajdują się przy placu di Spagna (hiszpański). Ta piękna barokowa konstrukcja powstała w XVII w., projektantem był Francesco de Sanctis. Kształt schodów ma odzwierciedlać morską falę. U szczytu znajduje się Kościół Świętej Trójcy.  Latem czasem odbywają się tam pokazy mody. Podobno młodzi Włosi, spotykają się tam tłumnie. Niestety podczas naszej wizyty schody były w remoncie, więc nie możemy potwierdzić czy faktycznie jest to miejsce spotkań towarzyskich.

Rzym - Schody Hiszpańskie

Kapitol i Ołtarz Ojczyzny

Ołtarz Ojczyzny, inaczej nazywany pomnikiem Wiktora Emanuela II. Powstał na cześć pierwszego króla zjednoczonych Włoch. Wybudowana została w latach 1888-1936.  Jest to bardzo okazała marmurowa budowla, znajdująca się niedaleko Forum Romanum i dająca się zauważyć z daleka. Warto również wejść na znajdujący się zaraz obok Kapitol, gdzie znajdziemy Muzeum Kapitolińskie i majestatyczny pomnik Marka Aureliusza.

Rzym - Ołtarz Ojczyzny

Koloseum

Najbardziej ikoniczna atrakcja Rzymu. Co roku ściąga do niej miliony turystów z całego świata. Jest to dawny amfiteatr, wzniesiony w latach 70 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów – Wespazjana i Tytusa. Bez wątpienie trzeba sobie zrobić zdjęcie przed tą budowlą. W sezonie kolejki są gigantyczne i z  łatwością mogą ochłodzić zapał. Warto dlatego wiedzieć, że bilety obejmują również wstęp do Palatynu i Forum Romanum. Można więc kupić bilet w kasach Palatynu i Forum Romanum, gdzie kolejki zwykle są mniejsze i zwiedzić Koloseum w następnej kolejności. Na pewno warto też rozważyć opcję zakupu biletu przez internet.

Rzym - koloseum 3 Rzym - koloseum 2 Rzym - koloseum

Łuk Tytusa

Bardzo dobrze zachowany łuk triumfalny z 81 roku. Został wzniesiony dla uczczenia zwycięstwa Wespazjana i Tytusa w wojnie z Żydami i zdobycia Jerozolimy.

Rzym - łuk Tytusa

Forum Romanum i Palatyn

Będą w pobliżu Koloseum nie można pominąć Forum Romanum. Jest to najstarszy plac miejski w Rzymie. Był to główny ośrodek polityczny, religijny i towarzyski w starożytnym Rzymie. Otoczony jest sześcioma wzgórzami: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Warto zacząć zwiedzenia od Palatynu, duża liczna drzew daje przyjemne ochłodzenie w upalne dni. Następnie można zejść na dół do samego Forum Romanum, gdzie możemy poczuć się jakbyśmy cofnęli się w czasie. Jest to miejsce gdzie najbardziej czuć ducha starożytności. Na zwiedzanie Koloseum, Palatynu i Forum Romanum warto przeznaczyć kilka godzin, aby na spokojnie móc chłonąć klimat tych miejsc.

Rzym - Forum Romanum i Palatyn 1 Rzym - Forum Romanum i Palatyn 2 Rzym - Forum Romanum i Palatyn 3

Rzym ma do zaoferowania o wiele więcej niż tych kilka, wymienionych przez nas atrakcji. Jeśli masz kilka dni na to miasto to z pewnością nie będziesz się nudzić, bo w Rzymie nie da się nudzić!

Mamy nadzieję, że podobał wam się nasz wpis, a jeśli tak było to zachęcamy Cię do przejrzenia innych treści naszego bloga :).

Podróże

Porady