Kolejnym przystankiem w naszej podróży przez cały Izrael był znajdujący się na południu Timna Park. Miejsce to okazało się zachwycające i znajduje się w czołówce naszego rankingu miejsc, które trzeba zobaczyć! W tym wpisie zebraliśmy informacje praktyczne na jego temat.
Timna park łączy w sobie piękną scenerię ze starożytną historią. Dolina w kształcie podkowy obejmuje powierzchnię około 15 000 akrów i jest otoczona stromymi klifami. W centrum znajduje się Góra Timna o wysokości 453 metrów nad poziomem morza. Dominujące kolory, które można zaobserwować w rezerwacie to czerwony, pomarańczowy i żółty, a wszystko za sprawą różnorodnych minerałów, w tym miedzi, żelaza i manganu.
Timna jest miejscem powstania pierwszej na świecie kopalni miedzi. W całym parku można zobaczyć tysiące starożytnych szybów górniczych, a także pozostałości pieców hutniczych datowanych na starożytny Egipt. Miedź była pierwszym metalem używanym do tworzenia narzędzi roboczych i domowych, broni, kosztownych ozdób i przedmiotów kultowych.
Jak dojechać do Timna Park?
Timna Park znajduje się 30 km na północ od centrum Ejlatu. Należy wyjechać drogą numer 90 i kierować się na północ. Po ok. 27 km należy wypatrywać brązowego znaku na Timna Park i skręcić w lewo. Uwaga! Nie skręcamy na widok pierwszego znaku z napisem “Timna”, my tak zrobiliśmy i dojechaliśmy do zamkniętej kopalni :D. Znak ma być brązowy z wyraźnym napisem “Timna Park”. Po kilku kilometrach dotrzemy do kompleksu budynków z parkingiem. Zostawiamy tam samochód na chwilę i idziemy do środka kupić bilet. Z zakupionym biletem wracamy do auta, podjeżdżamy kawałek do budki strażnika i skanując otrzymaną kartę przy szlabanie, wjeżdżamy już na teren parku.
Czy można do Timna Park dojechać autobusem?
Park obejmuje bardzo duży obszar po którym trzeba przemieszczać się samochodem, rowerem, skuterem lub motorem jeśli chcemy go zwiedzić w ciągu jednego dnia. Jeśli nie macie do dyspozycji samochodu, a i tak chcecie odwiedzić Timna Park, to polecamy z góry zaplanować tam cały dzień.
Autobusem można dojechać jedynie do przystanku przy skręcie z drogi 90 skąd są jeszcze 3 km do samej kasy biletowej. Do parku dojedziecie liniami Egged, tutaj można sprawdzić dokładne rozkłady jazdy. W Ejlacie należy wsiąść do autobusu nr 444, 390 lub 397 i wysiąść na przystanku “Elifaz”. (koszt przejazdu do około 14,50 ILS). Stamtąd należy przejść jeszcze 3 km do kas biletowych. Na miejscu można zwiedzić część atrakcji na piechotę (jednak znacząca większość fajnych atrakcji położona jest kilkanaście kilometrów za kasami biletowymi) lub wynająć rower i w ten sposób przemieszczać się pomiędzy atrakcjami.
Wynajem roweru na miejscu to koszt 60 ILS za pół dnia. Można też wynająć rower elektryczny w cenie 85 ILS za 4h.
Ile kosztuje bilet wstępu?
Bilet normalny kosztuje 45 ILS. Bilet studencki kosztuje 39 ILS (polska legitymacja jest honorowana). W cenie jest pamiątka w postaci buteleczki z kolorowym piaskiem, którą możemy zapełnić przy Jeziorze Timna na końcu parku. Dostaniemy również przydatną mapkę dostępną nawet w języku polskim!
Godziny otwarcia
Park jest otwarty codziennie od 8 do 16 za wyjątkiem piątku, gdy zamyka się godzinę wcześniej o 15.
W lipcu i sierpniu oraz w święta park ma skrócone godziny otwarcia od 8 do 13.
Jednak godziny te dotyczą raczej tylko kas biletowych. Pracownik parku, który po zakupie biletów podpowiadał na mapie jak zaplanować zwiedzanie powiedział, że możemy zostać na terenie parku do zmroku (czyli do 17:30 w końcówce lutego).
Ile czasu potrzeba na Timna Park?
W Timna Park spokojnie można spędzić cały dzień. Jest wiele różnych miejsc do odwiedzania wraz ze szlakami pieszymi. My udaliśmy się do Timna Park po zwiedzaniu Red Canyon, więc dotarliśmy tam dosyć późno. W sumie spędziliśmy tam prawie 4 godziny i wyjeżdżaliśmy przy zachodzącym słońcu. Z racji ograniczeń czasowych nie udało nam się wszystkiego zobaczyć. Uważamy, że nie warto wybierać się do Timna Park nie dysponując przynajmniej 3 godzinami. Miejsce to jest zbyt piękne by potraktować je tak pobieżnie.
Nasz plan zwiedzania Timna Park
Teraz zaprezentujemy wam nasz plan zwiedzania Timna Park, który zajął nam około 4 godzin. Jest to tylko nasza propozycja, każdy może ustalić kolejność według swojego pomysłu 🙂
Spiralne Wzgórze (Spiral Hill)
Pierwszym przystankiem niedaleko po wjechaniu do parku było Spiralne Wzgórze (Spiral Hill). Stanęliśmy na chwilę na poboczu i podeszliśmy kawałek bliżej, by lepiej się mu przyjrzeć. Wzgórze wzięło swoją nazwę od spiralnych kamiennych schodów wijących się naokoło góry, które są efektem działania siły natury. Widok jest ciekawy, jednak stanowi dopiero przedsmak tego co przed nami. Zrobiliśmy kilka zdjęć i wróciliśmy do auta.
Filary Salomona (Salomon’s Pillars)
Kolejnym przystankiem były Filary Salomona (Solomon’s Pillars). Tutaj zaczyna już robić się naprawdę ciekawie :). Te kamienne słupy robią duże wrażenie swoim majestatem. Nazywane są tak w wyniku błędu! Podczas początkowych badań w dolinie, błędnie założono, że kopalnie miedzi, które się tam znajdowały, swoje istnienie zawdzięczały królowi Salomonowi.
W obrębie skał można zrobić sobie krótki spacer. Wchodzimy po schodach na szczyt skąd rozpościera się ładny widok na dolinę.
Następnie schodzimy z drugiej strony zaraz obok Świątyni Hather (Hather Temple). Są to tak naprawdę ruiny, o których możemy poczytać na znajdującej się tam tablicy informacyjnej. Wracamy na parking wzdłuż filarów.
Jezioro Timna
Z racji później godziny zdecydowaliśmy się najpierw odwiedzić kompleks przy sztucznym jeziorze Timna by napełnić swoje pamiątkowe buteleczki z kolorowym piaskiem. Po plastikową butelkę należy się udać do sklepu z pamiątkami, a piasek nasypujemy na zewnątrz, obok jeziora. Butelki zamykamy znajdującą się obok piasku gliną, nie ma plastikowych nakrętek :).
Punkt widokowy (Valley View Point)
Po załatwieniu sprawy z pamiątkami wróciliśmy się drogą do skrzyżowania, które wcześniej mijaliśmy. Chwilę po skręcie znajdował się kolejny interesujący nas punkt. Zatrzymaliśmy się na małym parkingu z którego po kilku krokach można dojść do pięknej panoramy Doliny Timna (Valley View Point). Znajduje się tam ławeczka z której możemy kontemplować piękny widok.
Grzyb (The Mushroom)
Kolejny punkt na naszej trasie to Grzyb (The Mushroom). Powstała na skutek szybszej erozji dna czerwonego piaskowca. W pobliżu znajduje się również centrum dla zwiedzających, przedstawiające historię obozu wytopu miedzi.
Starożytne łuki i kopalnie(The Arches)
Ostatnim punktem, a zarazem robiącym chyba największe wrażenie były starożytne łuki i kopalnie (The Arches). Łuki z piaskowca stanowią niesamowity efekt działania sił natury na pęknięcia i słabe punkty w skałach. Znajdziemy tutaj również jedne z najstarszych kopalni miedzi na świecie.
W tym miejscu zdecydowaliśmy się na najdłuższy spacer w Timna Park, który zajął nam około 1 g 30 min. Udaliśmy się najpierw szlakiem czerwonym na Duży Łuk.
Następnie zeszliśmy na czarny szlak, który tworzy pętle prowadzącą przez jaskinię z powrotem do szlaku czerwonego.
Trasa jest umiarkowanej trudności – są dosyć trudne podejścia po skałach, a w jaskini trzeba wspinać się parę razy po drabinie. Jednak widoki wspaniałych formacji skalnych całkowicie to rekompensują. Po zejściu ze szlaku słońce chyliło się ku zachodowi więc musieliśmy ruszyć w drogę powrotną.
Co jeszcze można zobaczyć w Timna Park?
Oto pozostałe atrakcje, których niestety nie udało nam się zobaczyć, z powodu niewystarczającego czasu:
- Starożytne rysunki rydwanów (The Chariots) – Płaskorzeźby z czasów pomiędzy 14 a 12 wiekiem p.n.e. przedstawiające życie ludzi oraz świat zwierząt z czasów antycznych. Z relacji internetowych wynika, że rysunki są bardzo słabo widoczne i nie stanowią wielkiej atrakcji. Jednak jeśli czas by nam na to pozwolił z pewnością byśmy podjechali je zobaczyć.
. - Wąwóz Twarzy (Faces Canyon) – Trasa wiedzie przez koryto strumienia Timna, przechodzi przez rzymską jaskinię i kończy się w miejscu występowania łuków skalnych. W różnych porach dnia można podobno zobaczyć tam różne twarze w skałach. Trasa zgodnie z mapą powinna zająć około 3 godzin. Z racji tego niestety nie udało nam się tam dotrzeć.
Więcej informacji oraz mapkę szlaków znajdziecie na oficjalnej stronie Timna Parku.
To był cudownie spędzony dzień!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej wyprawy do Izraela to zapraszamy do wpisu z relacją z tego wyjazdu!