San Marino pomimo tego, że jest mikroskopijnym państwem posiada bogatą i długą historie. Sanmaryńskie legendy związane są głownie z powstaniem kraju i z osobą jego założyciela. Poniżej przedstawię dwie z nich.
Sanmaryńskie legendy
Legenda o powstaniu państwa
Według legendy San Marino zostało założone w 301 r. n.e. przez chrześcijańskiego kamieniarza Marinusa, znanego później jako Święty Marinus. Wyemigrował on w 297 r. z dalmatyńskiej wyspy Rab, kiedy Cesarz Dioklecjan wydał dekret wzywający do odbudowy murów miejskich Rimini, zniszczonych przez liburyjskich piratów. Marinus został później diakonem, wyświęconym przez Gaudentiusa, biskupa Rimini. Wkrótce potem Kamieniarz musiał uciekać z miasta, gdy szalona kobieta oskarżyła go o bycie jej mężem. Udał się więc na górę Monte Titano, gdzie zbudował kaplicę i klasztor. Dzięki geograficznemu położeniu chrześcijańska społeczność górali, którą zapoczątkował, mogła żyć spokojnie w czasach prześladowań chrześcijan. Kiedy ostatecznie odkryto osadę, właścicielka ziemi, Felicissima, sympatyczna władczyni Rimini, przekazała im tę ziemię i zaleciła by zawsze pozostali zjednoczeni.
Legenda o powstaniu góry Monte Titano
Legenda głosi, że stworzenie góry Monte Titano, na którym stoi miasto San Marino, było spowodowane przez straszliwych gigantów, zwanych Tytanami. Byli oni siostrzeńcami boga Saturna, wuja Zeusa, który zasiadał na Olimpie. Tytani postanowili zaatakować Zeusa podczas snu i aby dosięgnąć nieba zaczęli gromadzić głazy, jeden na drugim. Zeus został jednak ostrzeżony i zrzucił Tytanów z powrotem na ziemię. W związku z tym pozostała tylko góra zbudowana ze skał, nazwana Górą Tytanów.
Ciekawostki
- San Marino jest piątym najmniejszym krajem na świecie, a trzecim w Europie (po Monako i Watykanie). Szacowana liczba ludności wynosi tylko 34 tysiące, a powierzchnia państwa to 61 kilometrów kwadratowych.
- Jest jednym włoskim państwem-miastem, która utrzymało swoją niezależność podczas zjednoczenia Włoch w 1867 roku. Mieszkańcy są bardzo dumni z tego powodu i nazywają siebie Sanmaryńczykami.
- San Marino uważane jest za najstarszą zachowaną republiką na świecie. Konstytucja San Marino została napisana w 1600 roku i składa się z sześciu ksiąg zapisanych w łacinie.
- San Marino nie jest członkiem Unii Europejskiej, jednak jako waluty używa euro.
- Nie ma kontroli granicznych na granicy z Włochami, pieczątkę do paszportu można dostać na pamiątkę w biurze informacji turystycznej za 5 euro.
- Na terenie San Marino nie ma żadnych uczelni wyższych. Studenci pobierają nauki na włoskich uniwersytetach, gdzie honorowane są dyplomy sanmaryńskich szkół średnich.
- San Marino pozostało neutralne zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Podczas II WŚ Niemcy przez krótki czas okupowali San Marino. W 1944 miała miejsce bitwa o San Marino podczas której alianci wyparli wojska nazistowskie z miasta.
- San Marino zajmuje ostatnie miejsce w rankingu FIFA. Jedyne zwycięstwo reprezentacja odniosła w 2004 roku, wygrywając z Liechtensteinem 1 do 0. W składzie grają tylko amatorzy, na co dzień pracujący w różnych miejscach.
- Kolekcjonerzy na całym świecie bardzo cenią sanmaryńskie znaczki pocztowe, co sprawia, że ich produkcja i sprzedaż jest dla tego kraju bardzo opłacalna.
Mamy nadzieję, że podobał Ci się ten wpis, a jeśli tak było to zachęcamy Cię do przejrzenia innych treści naszego bloga :).