Piza w jeden dzień

Piza słynie na całym świecie ze swojej niesamowitej krzywej wieży. Podczas naszej wyprawy do Włoch, gonił nas czas więc w Pizie odwiedziliśmy tylko plac cudów (wpisany na listę UNESCO). Jeśli macie więcej czasu na to miasto, na pewno warto przejść się starymi uliczkami miasta :). Zapraszamy na wpis Piza w jeden dzień.

Piza w jeden dzień - plac cudów

Kilka słów o mieście Piza

Miasto Piza wznosi się nad brzegiem rzeki Arno. Jest to jedno z najważniejszych miast w Toskanii. Piza jest zarówno starożytnym, jak i nowoczesnym miastem. Z jednej strony jest dumna ze swojej przeszłości, kiedy to była światową potęgą w średniowieczu. Z drugiej strony słynie z trzech najważniejszych uniwersytetów we Włoszech: The Scuola Normale Superiore, the Saint’s Anna school of Advanced Studies i the University of Pisa. Poza oczywistym zabytkami na placu cudów Piza może poszczycić się posiadaniem ponad 20 zabytkowych kościołów, kilku średniowiecznych zamków i wielu pięknych mostów wzdłuż rzeki Arno.

We wczesnym średniowieczu Piza była bardzo żywym portem i bogatym centrum handlowym. Co więcej, była to jedna z czterech republik morskich, które walczyły ze sobą o kontrolę nad Morzem Śródziemnym. Był to okres zwycięstw i bogactwa dla miasta, które miało kolonie i bazy handlowe na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Po kilku cudownych wiekach Piza zaczęła tracić władzę i bogactwo. Konflikty z inną republiką morską w Genui spowodowały klęskę w bitwie pod Melorią (1268), co sygnalizowało początek utraty wpływów jako siły morskiej. W tym samym okresie rozpoczęły się konflikty z miastami Guelph w Toskanii, a także poważne wewnętrzne zmagania o kontrolę nad miastem.

W XIV wieku Piza nadal cierpiała z powodu wojen i buntów. Data, którą wszyscy pamiętają, to 9 października 1406 roku, kiedy znienawidzona armia florencka weszła do miasta, a Piza została objęta rządami Florencji, gdzie pozostała do powstania państwa włoskiego w 1861 roku.

W XVIII, XIX i XX wieku Piza rozwijała się wraz z uniwersytetem, który jest jednym z najbardziej prestiżowych we Włoszech i Europie.

Miasto zostało poważnie uszkodzone przez bombardowania podczas II wojny światowej, ale obecnie jest całkowicie odrestaurowane i przywrócone do dawnej świetności.

Zwiedzanie – Piza w jeden dzień

Plac cudów

Plac Cudów lub Piazza dei Miracoli w Pizie to jeden z najbardziej imponujących placów w całych Włoszech, gdzie Krzywa Wieża w Pizie, Katedra i Baptysterium robią imponujące wrażenie. Marmur z budynków świeci na tle nieba. Wyszukana architektura pokazuje wspaniałą przeszłość Pizy. A Krzywa Wieża zdaje się opierać prawom fizyki.

Piza w jeden dzień - plac cudów

Kompleks katedralny w Pizie znajduje się w północno-zachodniej części miasta. Budowa katedry Santa Maria Assunta rozpoczęła się w 1064 r. i była symbolem potęgi Pizy jako Republiki Morskiej.

Później wybudowano baptysterium i dzwonnicę, a na końcu Camposanto (cmentarz), na ziemi z Ziemi Świętej. Mówi się, że arcybiskup zalecił przywiezienie około pięćdziesięciu ładunków ziemi bezpośrednio z góry Golgoty do Pizy po wyprawie krzyżowej w 1202 roku. Jednak tutejsza gleba stanowiła problem. Nie była wystarczająco stabilna, aby utrzymać bardzo wysoką i ciężką strukturę dzwonnicy, która zaczęła przechylać się kilka lat po budowie.

Nowe miejsce kultu religijnego zbudowano z łupów, zebranych na licznych kampaniach morskich. Styl architektoniczny odzwierciedla “międzynarodowość” Pizy w tym czasie i zawiera wiele orientalnych dekoracji, które pojawiają się również na kopule katedry.

Krzywa Wieża

Słynna na całym świecie Krzywa Wieża jest dzwonnicą katedry, ale nie jest dołączona do kościoła. Ta romańsko-gotycka wieża jest symbolem Toskanii i prawdziwie włoską ikoną. Jej obecne odchylenie wynosi około 4 stopnie :o. Za dnia zobaczysz tam tłumy turystów próbujących zrobić sobie zdjęcie w stylu ‘podtrzymuje wieżę’, ‘opieram się o wieżę’ ‘trzymam wieżę na dłoni’, ‘trzymam wieżę w palcach’, itd. :p Sami nie robiliśmy sobie zdjęć tego typu, ale nie potępiamy, w końcu to klasyk! Może Ty masz takie zdjęcie? Podziel się 🙂

Piza w jeden dzień - krzywa wieża

Katedra Santa Maria Assunta

Katedra w Pizie jest niezwykłym dziełem architektury romańskiej. Jego marmurowa fasada jest ożywiona poprzez różne odcienie. Zwróć uwagę na idealne wykonanie, na każdy szczegół od łuków po eliptyczną kopułę. W środku nie wolno przegapić ambony Giovanniego Pisano.

Piza w jeden dzień - katedraPiza w jeden dzień - katedra

Baptysterium

Ta okrągła gotycka budowla jest bogato zdobiona i zwieńczona niezwykłą kopułą. Dekoracyjne detale na portalach przykuwają wzrok, a wewnątrz znajduje się ważna ambona autorstwa Nicoli Pisano.

Piza w jeden dzień - baptysterium

Cmentarz Camposanto

Średniowieczne Camposanto (Święte pole) jest przesiąknięte podniosłą atmosferą, a sam cmentarz jest prosty i elegancki. Znajdziemy tam kolekcję rzeźb i pozostałości XIV-wiecznego fresku. Można tutaj odpocząć od wiecznego tłumu na placu cudów.

Piza w jeden dzień - cmentarz

Ceny na placu cudów

Do Katedry można wejść za darmo jednak jest nam potrzebny bilet. Możemy skorzystać z biletu na inne atrakcje usytuowane na placu lub odebrać bezpłatny bilet w kasie.

Wejście na krzywą wieżę jest jednym z najdroższych jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Ta przyjemność kosztuje 18 euro. Jeśli macie pieniądze do wydania na tego typu atrakcje to na pewno warto. A jeśli wasza podróż jest budżetowa, to nacieszcie oczy z poziomu parteru :p.

Do baptysterium, na cmentarz oraz do Museo delle Sinope można wejść na biletach łączonych. Jest możliwość kupienia biletu na jedną z tych trzech atrakcji za 5 euro, na dwie atrakcje za 7 euro lub na trzy atrakcje za 8 euro.

Na oficjalnej stronie możecie poczytać o aktualnych cenach i zarezerwować bilet :).

Inne atrakcje Pizy

Piza w jeden dzień - rzeka Arno
Piazza dei Cavalieri

Plac stanowiący centrum Pizy. Przebudowany w XVI wieku przez Vasariego. Od wschodu plac ogranicza XVI-wieczny kościół Santo Stefano dei Cavalieri.

Santa Maria della Spina

Kościół stojący tuż przy brzegu rzeki Arno. Został wzniesiony w latach 1323-60 w stylu gotyckim. Wcześniej w tym miejscu znajdowali się oratorium. Co najważniejsze, w kościele przechowywana jest ważna relikwia – cierń z korony Chrystusowej.

Museo Nazionale di San Matteo

Coś dla miłośników sztuki. W byłym klasztorze mieści się obecnie muzeum. Można w nim podziwiać dzieła Giovanniego Pisana, rzeźby Nicoli Pisana i Arnolfa del Cambio, piękny poliptyk Simona Martiniego Madonna z Dzieciątkiem i świętymi.

 

Mamy nadzieję, że podobał Ci się ten wpis, a jeśli tak było to zachęcamy Cię do przejrzenia innych treści naszego bloga :).

Podróże

Porady

Legendy, ciekawostki i przysłowia