Maktesh Ramon – cuda natury na pustyni Negew

Maktesh Ramon w środkowym Izraelu jest miejscem, które zrobiło na nas ogromne wrażenie. Spektakularny twór jest unikalny na skalę światową i zdecydowanie warto tam pojechać. Oto kilka informacji praktycznych na temat zwiedzania Maktesh Ramon.

Maktesz Ramon

Co to jest Maktesh Ramon i jak powstał?

Maktesh Ramon to olbrzymi teren na pustyni Negew w środkowym Izraelu. Formacja ma 40 km długości, 2-10 km szerokości oraz 500 metrów głębokości i ma kształt wydłużonego serca. Jedynym miastem w okolicy jest Mitzpe Ramon położone na północnym skraju krateru. Obszar Makteshu tworzy największy park narodowy Izraela – Rezerwat Przyrody Ramon.

To co odróżnia Maktesh Ramon od innych kraterów na świecie to jego unikalna geneza. Większość kraterów powstała na skutek uderzenia meteorytu lub w wyniku erupcji wulkanu. Maktesh powstał natomiast na skutek “wspólnych działań” oceanu, rzek i wiatru. Setki milionów lat temu, dzisiejsza pustynia Negew pokryta była oceanem, który stopniowo zaczął się cofać w kierunku północnym pozostawiając za sobą wzgórze w kształcie garbu.  Około pięć milionów lat temu powstała Dolina Arava. Rzeki zmieniały swoje trasy wycinając wnętrze krateru, które składało się z miękkiej skały. Dno krateru pogłębiało się znacznie szybciej niż otaczające go ściany, które stopniowo zwiększały swoją wysokość. Najgłębszym punktem makteszu jest strumyk Ein Saharonim (Saharonim Spring), który jest  jedynym naturalnym źródłem wody w kraterze. To miedzy innymi dzięki niemu żyją tam zwierzęta, takie jak osły azjatyckie (onager) i koziorożce nubijskie (nubian ibex).

Na świecie istnieje zaledwie 7 makteszów, z czego Maktesz Ramon jest największy.

Jak dojechać do Maktesh Ramon?

Autem

Jadąc z Ejlatu należy kierować się drogą numer 12, a następnie zjechać na trasę numer 40, która prowadzi do małej miejscowości umiejscowionej na szczycie krateru Mitzpe Ramon. Droga numer 40 przebiega przez sam środek Makteshu, a następnie wspina się serpentynami do miasteczka Mitzpe Ramon zapewniając przepiękne widoki.  W samej miejscowości znajduje się centrum obsługi turystów Mitpe Ramon Visitor Center z darmowym parkingiem. Jadąc od strony Jerozolimy od razu wjeżdżamy do centrum Mitzpe Ramon .

Autobusem

Do Mitzpe Ramon można dostać się z Ejlatu lub z Beer Sheva autobusem nr 392. Trasa z Ejlatu do Mitzpe Ramon kosztować was będzie około 39,50 ILS, a trasa z Beer Sheva do Mitzpe Ramon około 21,50 ILS. Dokładne rozkłady jazdy sprawdzicie tutaj, na oficjalnej stronie przewoźnika Egged

Czy trzeba kupować bilet wstępu?

Żeby podziwiać spektakularny krater nie trzeba nic płacić! Parking pod Visitor Center jak i w kilku miejscach w samym kraterze jest również darmowy.

W Mitpe Ramon Visitor Center znajduje się multimedialne muzeum przedstawiające proces powstawania krateru połączone z muzeum  jedynego izraelskiego astronauty. Wstęp jest płatny i kosztuje 28 ILS normalny i 24 ILS studencki. Do Visitor Center można również wejść na bilecie łączonym,  o którym poczytacie tutaj już niebawem. Godziny otwarcia można sprawdzić na stronie muzeum.

Co można zobaczyć na szybko?

Jeśli, tak jak my, macie ograniczony czas – oto co możecie zobaczyć w ciągu około 2 godzin.

Dwa punkty widokowe obok Visitor Center

Parkujemy auto przy Visitor Center i idziemy schodami w kierunku zbocza krateru. Z góry rozciąga się przepiękny widok na cały Maktesh Ramon.

Maktesz Ramon Maktesz Ramon Maktesz Ramon

Możemy przespacerować się wzdłuż urwiska w stronę widocznej w oddali małej wieży widokowej (Camel Mount). Trasa tam i z powrotem to około 3 km. Alternatywnie można wrócić do auta i podjechać do wieży autem. My zdecydowaliśmy się na ten ruch z powodu okropnego wiatru, który dosłownie urywał głowę. Gdyby pogoda była bardziej sprzyjająca z pewnością zdecydowalibyśmy się na spacer. Widok z wieży jest jednak właściwie taki sam jak ten obok Visitor Center.

Maktesz Ramon Maktesz Ramon Maktesz Ramon

Carpentry

Gdy już zobaczymy krater z góry warto też zjechać na dół i choć trochę pospacerować bo jego dnie. Idealny na krótki spacer jest własnie Carpentry będący małym wzgórzem stworzonym z unikalnych fragmentów skalnych. Należy wyjechać z Mitzpe Ramon w kierunku południowym drogą nr 40.  Po około 6 km należy skręcić w prawo w szutrową drogę oznaczoną brązowym znakiem “Carpentry”. Po około 700 m dojedziemy do małego parkingu, gdzie możemy zostawić auto i wejść drewnianą kładką pod górę. Tutaj możemy zrobić krótką pętle, która ze zdjęciami na szczycie nie powinna zająć więcej niż 20 minut.

Maktesz Ramon Maktesz Ramon Maktesz Ramon Maktesz Ramon Maktesz Ramon Maktesz Ramon

Trasy trekkingowe w Maktesh Ramon

Krater Ramon oferuje wiele ciekawych szlaków pieszych więc bez problemu można tam spędzić cały dzień! Oto kilka wybranych szlaków z bardzo przydatnej strony negevtrails.com zawierającej opisy wycieczek pieszych po Izraelu.

Mt. Ramon

Krótki spacer wzdłuż zachodniego szczytu krateru.

Poziom trudności: łatwa
Długość: 3 km
Czas: 2 godziny
Link do dokładnego opisu z mapką – kliknij

The Carpentry

Kolejna krótka trasa tym razem prowadząca do dna krateru i opisywanego wcześniej Carpentery.

Poziom trudności: łatwa
Długość: 5.5 km
Czas: 2-3 godziny
Link do dokładnego opisu z mapką – kliknij

Mt. Romem

Trochę dłuższa trasa pozwalająca zobaczyć wiosną kwitnące kwiaty.

Poziom trudności: średnia
Długość: 6 km
Czas: 3-4 godziny
Link do dokładnego opisu z mapką – kliknij

Ramon’s Tooth

Trasa dla bardziej wprawionych turystów. Piękne widoki, otwarte przestrzenie i ciekawe formacje skalne.

Poziom trudności: średnia-trudna
Długość: 12 km
Czas: 4-5 godziny
Link do dokładnego opisu z mapką – kliknij

Hemet Cistern To Mitzpe Ramon

Najdłuższa trasa jednak o niskim poziomie trudności wzdłuż kamienistej pustyni.

Poziom trudności: łatwa
Długość: 14km
Czas: 4-5 godziny
Link do dokładnego opisu z mapką – kliknij

 

Jeśli tylko macie nieco więcej czasu, to z pewnością warto spędzić w kanionie przynajmniej jeden dzień. Niektórzy decydują się nawet na kilkudniowe trekkingi po kanionie i  okolicy, ale to propozycja tylko dla wytrzymałych i wprawionych, ponieważ pustynne upały (albo mrozy, np. nocą!), potrafią się nieźle dać we znaki! Z pewnością trzeba być na taką wyprawę dobrze przygotowanym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej wyprawy do Izraela to zapraszamy do wpisu z relacją z tego wyjazdu!