Lublana w jeden dzień

W czasie naszej bałkańskiej przygody odwiedziliśmy stolicę Słowenii malowniczo położoną nad rzeką Ljubljanica. Miasto to nie jest bardzo popularne wśród turystów, a naszym zdaniem ma swój klimat i warto je odwiedzić, szczególnie będąc w pobliżu. Zapraszamy do lektury naszego planu zwiedzania w jeden dzień!

Lublana

Parking w Lublanie

Do Lublany najpewniej przyjedziecie autem, tak jak my, więc pierwszym celem będzie znalezienie miejsca parkingowego. Koszt parkowania w centrum w pierwszej strefie wynosi 0,70 €/godz. Maksymalny czas postoju to 2 godziny. Jeśli chcecie parkować dłużej, po 2 godzinach musicie wrócić do auta i kupić nowy bilet parkingowy. Płatne parkowanie obowiązuje w dni robocze od 7 do 19 i w soboty do 14. Jeśli przyjedziecie w niedzielę możecie parkować w samym centrum za darmo! (chociaż znalezienie wolnego miejsca na pewno nie będzie łatwe).

Alternatywą jest skorzystanie z parkingu piętrowego znajdującego się pod Kongresni trg w samym sercu Lublany. Koszt parkowania wynosi 1,20 €/godz. do 3 godz., 2,40 €/godz.  powyżej 3 godz.

Jeśli nie chcecie wjeżdżać do centrum miasta możecie zostawić auto na jednym z 6 parkingów typu Park & Ride znajdujących się na obrzeżach miasta. Tutaj macie mapkę z zaznaczonymi parkingami P&R. Cena za cały dzień to tylko 1,20 €, a dodatkowo w cenie jest bilet autobusowy tam i z powrotem do  centrum! Na pewno jest to warta rozważenia alternatywa, szukanie miejsca parkingowego w zatłoczonym centrum może być trochę stresujące 😉

Lublana w jeden dzień

Gdy już uporacie się ze znalezieniem miejsca parkingowego przyszła pora na o wiele przyjemniejszą część pobytu w stolicy Słowenii. Lublana jest bardzo kameralną europejską stolicą o populacji około 280 tys. mieszkańców.  Wszystkie największe atrakcję znajdują się w centrum w obrębie kilkunastu minut drogi piechotą. Dlatego naszym zdaniem aby w pełni docenić to miasto należy je poznawać na spokojnie, nie biegnąc czym prędzej z jednej atrakcji do drugiej. Miasto ma swój własny unikalny klimat i dostrzeżemy to tylko jeśli będziemy je odkrywać powoli przechadzając się wzdłuż rzeki, wśród mieszkańców odpoczywających w okolicznych kawiarniach. Z tego powodu plan, który przedstawimy poniżej jest tylko naszą propozycją obejmującą te miejsca, których nie można przeoczyć.  Nie wahajcie się by skręcić w boczną uliczkę, która was zainteresuje 🙂

Lublana Lublana Lublana Lublana Lublana Lublana

Plac Prešeren Square

Dobrym miejscem na rozpoczęcie zwiedzania jest plac Prešeren Square, który jest centralnym placem miasta. Został nazwany na cześć France Prešerena, wielkiego słoweńskiego poety epoki romantyzmu, twórcy słoweńskiego hymnu. Na środku placu znajduje się pomnik poświęcony właśnie temu poecie. Rzeźba artysty spogląda w stronę okna w którym mieszkała Julija Primic, jego wieloletnia miłość. Zaraz obok znajduje się barokowy kościół franciszkański. Pierwotnie był pomalowany na kolor czerwony, który jest symbolem zakonu franciszkanów. Jednak z czasem kolor wypłowiał i teraz kościół ma kolor bardziej łososiowy. Wnętrze to klasyczny przykład barokowego wystroju, pełnego ornamentów i marmuru. Szczególną uwagę warto zwrócić na piękny główny ołtarz autorstwa słynnego rzeźbiarza Francesco Robba.

Wejście do kościoła jest bezpłatne. Godziny otwarcia: codziennie od 8 do 12:30 i od 13:30 do 20.

Lublana

Potrójny Most

Gdy już pokręcimy się chwilę po placu Prešeren Square możemy skierować swoje kroki na jedną z największych atrakcji Lublany. Potrójny most nad rzeką Ljubjanicą łączy średniowieczną starówkę z współczesnym centrum. Pierwotnie znajdował się tam tylko jeden centralny most jednak z powodu dużego ruchu, który obejmował nawet tramwaj, w 1930 roku wybudowano dwa dodatkowe mosty dla pieszych po obu stronach. Jest to świetne miejsce do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z Lublany.

Lublana

Plac Miejski

Gdy przekroczymy Potrójny Most przejdziemy do historycznej części Lublany. Idąc prosto dotrzemy do Placu Miejskiego, otoczonego pięknymi kamienicami. Głównym budynkiem jest tutaj Ratusz Miejski w stylu barokowym. Przed ratuszem stoi replika fontanny barokowej wykonanej przez Francesco Robba w 1751 r. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Lublany. Przedstawia trzy męskie postacie z dzbanami, które mają symbolizować bogów trzech rzek przepływających przez Słowenię: Ljubljanicę, Savę i Krkę. Po uzyskaniu przez Słowenię niepodległości po rozpadzie Jugosławii fontanna widniała na banknocie 5000 tolarowym (słoweńska waluta sprzed przyjęcia Euro). Oryginał fontanny można podziwiać w Galerii Narodowej. Teraz kierujemy się w lewo od fontanny, w stronę widocznej już wieży kościoła.

Katedra Świętego Mikołaja

Po chwili docieramy do Katedry Świętego Mikołaja, XVIII wiecznego kościoła w stylu barokowym. Chociaż z zewnątrz nie wygląda może zbyt imponująco, zdecydowanie warto zajrzeć do środka. Wejście do Katedry stanowią imponujące  rzeźbione drzwi z brązu, które zostały zamontowane już w 1996 roku z okazji odwiedzin Papieża Jana Pawła II.  Wnętrze jest bardzo bogato zdobione, pełne złoceń, fresków i rzeźb. Katedra całkiem niedawno była odnawiana dzięki czemu wszystkie kolory są bardzo żywe i wyraźne. Szczególną uwagę warto zwrócić na majestatyczne organy i anioły na głównym ołtarzu.

Wejście do kościoła jest bezpłatne. Kościół jest zamknięty codziennie między 12:00 a 15:00.

Lublana

Plac Targowy

Idąc dalej od Katedry dojdziemy do dużego Placu Targowego. Został zaprojektowany przez Jože Plečnika w latach 30-tych minionego wieku. Stoiska znajdują się zarówno bezpośrednio na placu, jak i wzdłuż rzeki pod zadaszeniem. Lokalni rolnicy i sprzedawcy oferują tam swoje wyroby, można tam również kupić pamiątki. Jest to bez wątpienia świetne miejsce dla ludzi lubiących próbować lokalnych specjałów.

Godziny otwarcia: pod Pon do Pt od 6 do 18, Sob 6 – 16, w niedzielę i święta zamknięte.

Dwa mosty: Mesarski i Zmajski

Plac Targowy z drugim brzegiem łączą dwa mosty, znajdujące się bardzo blisko siebie. Mesarski Most (Most Rzeźników) został zaprojektowany przez Jože Plečnika w trakcie gdy planował Plac Targowy, jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił budowę. Dopiero w 2010 roku most został oddany do użytku, już w bardziej nowoczesnej, ascetycznej formie, która niewiele ma wspólnego z imponującym pierwotnym projektem. Można powiedzieć, że szkoda, szczególnie patrząc na inne dzieła tego architekta (Potrójny Most). Główny urok tego mostu opiera się na tysiącach kłódek, które zawieszają na nim zakochane pary w nadziei na “wieczną miłość”.

Lublana Lublana Lublana

Zmajski Most (Most Smoczy) znajdujący się niedaleko jest zdecydowanie ciekawszy. Został wybudowany na początku XX wieku w czasie panowania monarchii austro-węgierskiej. Był jednym z pierwszych mostów wybudowanych z wykorzystaniem żelbetu. Główny urok temu miejscu nadają cztery rzeźby smoków groźnie łypiących na przechodniów. Zgodnie z lokalną legendą smoki machają ogonami gdy przez most przechodzi dziewica.

Następny punkt obowiązkowy to Zamek, górujący nad miastem na wzgórzu. Można się do niego dostać przeszkloną kolejką ze stacji naprzeciwko Placu Targowego.

Czas przejazdu to około 1 minuta, a cena to 2,20€(1,5€ ulgowy) za bilet pojedynczy i 4€(3€ ulgowy) za  bilet tam i z powrotem. Godziny otwarcia w sezonie (czerwiec-wrzesień) od 9 do 23.

Alternatywnie można na górę wejść pieszo, jest to przyjemny, około dziesięciominutowy spacer. Jedna ze ścieżek zaczyna się naprzeciwko Placu Targowego, w wąskiej uliczce Študentovska.

Zamek w Lublanie wznosi się na wzgórzu już od ponad 900 lat. Z murów zamkowych i wieży możemy podziwiać piękną panoramę miasta. Na zamku mieści się między innymi Muzeum Historii Słowenii, Muzeum Teatru Lalek, Kaplica Świętego Jerzego i więzienie.

Bilet wstępu kosztuje 7,5€ (5,2€ ulgowy). Godziny otwarcia w sezonie (czerwiec-wrzesień) od 9 do 21.

Sam teren wokół zamku stanowi świetne miejsce na przyjemny spacer. Można podejść do Pomnika Powstania chłopskiego w Słowenii i obejść zamek z zewnątrz.

Lublana Lublana Lublana Lublana Lublana

Pozostałe atrakcje

Po zwiedzaniu proponujemy zejść ze wzgórza zamkowego z drugiej strony, w kierunku ulicy Gornji trg, która przechodzi później w ulicę Stari trg. Są to  najbardziej urokliwe uliczki w Lublanie, pełne restauracji i kawiarni. Po drodze na ulicy Stari trg natrafimy na całkiem ładną Fontannę Herkulesa. Kawałek za nią warto skręcić w lewo na kolejny interesujący lublański most. Šuštarski most (Most Szewski) to kamienny most z kolumnami, zaprojektowany przez znanego już nam Jože Plečnika. Przechodzimy na drugą stronę i idziemy wzdłuż rzeki w prawo. Szybko dotrzemy do Kongresni Trg, który jest jednym z ważniejszych placów miasta. Jest to ładne miejsce otoczone schludnymi budynkami. Przy placu mieści się Muzeum Iluzji, w którym możemy zamieszać sobie w głowie iluzjami optycznymi i zagadkami logicznymi. Bilet wstępu kosztuje 9,5€. Godziny otwarcia: codziennie od 9 do 22.

Lublana Lublana Lublana Lublana

Mamy nadzieję, że podobał wam się wpis o Lublanie! Zapraszamy po inne treści naszego bloga! 🙂