Kraków w świątecznej oprawie

Niedawno pojechałam do Krakowa w odwiedziny do dobrej koleżanki. Chciałabym przybliżyć Ci Kraków w świątecznej odsłonie :). To nie jest przewodnik, więc nie dowiesz się co zwiedzić w 24h. Pokażę Ci natomiast swoją wolno przedreptaną trasę po Krakowie z masą zdjęć :).

Kraków

Miałam zaledwie kilka godzin na odwiedzenie miasta, które widziałam już kilkukrotnie, więc tym razem odpuściłam sobie np. Wawel i razem z Olą kręciłyśmy się po mieście z przystankami na dobre jedzonko i winko :).

Trasa zwiedzania

W stronę Rynku

Mój pociąg zajechał na peron i po kilku minutach Ola odebrała mnie z dworca.  I przyniosła ze sobą lustrzankę! <3 Dzięki niej mogłam trochę poćwiczyć robienie zdjęć, żeby wiedza, którą niedawno nabyłam na kursie fotograficznym za szybko mi nie wyparowała :D. Od razu swoje kroki skierowałyśmy w stronę rynku po drodze mijając Teatr im Juliusza Słowackiego. To pierwszy budynek w Krakowie, który posiadał oświetlenie elektryczne!

Kraków

Kraków

Mały Rynek

Miałyśmy chwilowy dylemat czy skręcić od razu w stronę głównego rynku czy zajść najpierw na mały rynek. Ostatecznie zgromadzenie ludzi na małym rynku zachęciło nas do sprawdzenia co też się tam dzieje :D. Święty Mikołaj! Za wyśpiewane nieśmiało piosenki, dzieci dostawały prezenty od Mikołaja :).

Kraków

Kraków

Klasztor Dominikanów

Idąc dalej przed siebie dotarłyśmy do kościoła i klasztoru Ojców Dominikanów.

Kraków

Tak się złożyło, że jest on obecnie remontowany, więc w jego wnętrzu widać właściwie tylko metalowe rurki :D.

Kraków

Kraków

Bazylika Franciszkanów

Nieco dalej znajduje się Bazylika Franciszkanów. Kościół jest bardzo ciemny w środku, ale za to jaki klimatyczny :). Jest to budowla ceglana, składa się z prezbiterium, transeptu, nawy i 3 kaplic.

Kraków

Kraków

Kraków

Kraków

Okno papieskie

Zaraz obok bazyliki znajduje się okno papieskie. To w tym miejscu papież Jan Paweł II witał i zegnał się z wiernymi podczas swoich licznych pielgrzymek do Krakowa. Podczas tych okazji pod oknem papieskim zbierało się mnóstwo ludzi chcąc zobaczyć papieża, odmachać mu czy pomodlić się z nim.

Kraków

Rynek

Idąc w stronę rynku od razu widać wieżę ratusza. Wszystkie uliczki w tym świątecznym okresie przyozdobione są niebieskimi girlandami, a w środku znajduje się zdjęcie ze znanymi miejscami Krakowa.

Kraków

Kraków

Czymże byłby Kraków bez Sukiennic! Jak to Ola dobrze podsumowała “jeśli chcesz kupić coś co Ci się nigdy nie przyda za kupę hajsu, to jesteś w dobrym miejscu” :D. Spodobał mi się ten opis :D. Chyba wielu ludzi lubi kupować różne drobiazgi w bardzo wysokiej cenie, bo przejście tamtędy bez nadepnięcia komuś na stopę i przepychania się łokciami graniczy z cudem :D.

 Kraków

Kraków

Kraków

Kraków

Kraków

Na samym rynku o tej porze roku króluje jarmark bożonarodzeniowy. Wszędzie porozstawiane są stragany, a zaraz obok kościoła Mariackiego stoi swojska choinka :).

Kraków

Kraków

Kraków

Kraków

Kraków

Następnie przeszłyśmy się za bramę Floriańską zobaczyć barbakan. Przy barbakanie stała kolorowa stajenka.

Kraków

Wróciłyśmy z powrotem za mury starego miasta i mijając sprzedawców obrazów oraz aniołka stojącego sobie na placu.

Kraków


Kraków

Poszłyśmy coś zjeść do Chimery. Polecam to miejsce: tanio, smacznie, klimatycznie i można zjeść coś “innego” niż zawsze :). Ja wzięłam sobie zestaw z zupą za 14zł. W tym zestawie mamy do wyboru zupę oraz 3 różne dania, po 100 gram każdego. Jedzenie jest podawane przez Panie za ladą w od razu wydzielonych porcjach. Ja i Ola wzięłyśmy sobie to samo: zupę dyniową, gołąbka, tartę brokułową oraz placuszki z soczewicy. Do tego zamówiłyśmy karafkę białego, wytrawnego wina :). Pycha!

Kraków

 

Spędziłyśmy tam sporo czasu i po wyjściu było już ciemno. Jeszcze raz przespacerowałyśmy się po rynku w nocnym wydaniu i zaszłyśmy pod świecący napis “Kraków”. Tak się skończyło nasze powolne zwiedzanie Krakowa w mroźny, grudniowy dzień 🙂

Kraków

Kraków

Kraków

Kraków

Kraków

Kraków

 

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten wpis, a jeśli tak było to zachęcam Cię do przejrzenia innych treści naszego bloga :).

Podróże

Porady

Legendy, ciekawostki i przysłowia

Lifestyle