Jak podróżować po Gruzji?

Chcesz dowiedzieć się jak podróżować po Gruzji? W tym wpisie znajdziesz praktyczne porady jak się przemieszczać oraz za ile w obrębie tego pięknego kraju :).

Jak podróżować po Gruzji

Lotnisko w Kutaisi

Przylatując do Gruzji linią Wizzair wylądujemy na malutkim lotnisku niedaleko Kutaisi. Lotnisko jest bardzo kameralne. W jednym budynku pełniącym zarówno funkcję hali przylotów i wylotów, znajdziemy bankomat, kantor, restaurację i mały sklepik. Spod lotniska, w godzinach skorelowanych z przylotami, odjeżdżają autobusy firmy Georgian Bus do Tbilisi, Kutaisi (miasto), Batumi i Gudauri. Koszt przejazdu z lotniska do Tbilisi wynosi 20 GEL (listopad 2018). Bilet można kupić w hali przylotów lub przez internet, chociaż wtedy należy uważać na dwie rzeczy.

Po pierwsze po zakończonej z sukcesem płatności strona pokaże nam bilet, jednak nie ma możliwości żeby go ściągnąć. Należy albo zrobić print screena, albo użyć funkcji drukuj w przeglądarce. Pomimo tego, że w czasie procesu zamawiania  podajemy swojego emaila, to w naszym przypadku nie otrzymaliśmy żadnej wiadomości.

Po drugie będąc już na lotnisku w Kutaisi należy podejść do pracowników firmy w hali przylotów, pokazać im nasze wydrukowane potwierdzenie, które oni dopiero zamienią na właściwy bilet. Podsumowując, z perspektywy naszych doświadczeń mniej kłopotliwym rozwiązaniem jest zakup biletu już na miejscu, miejsca na pewno nie zabraknie.

Ważna informacja: jeśli chcemy dostać się z powrotem na lotnisko z centrum Kutaisi za pomocą Georgian Bus, musimy zadzwonić na ich infolinię i podać adres naszego hostelu. Albo jeszcze lepiej, poprosić gospodarza hostelu żeby w naszym imieniu zarezerwował odbiór. Przewoźnik nie ma przystanku w Kutaisi, wszystkich pasażerów zbiera bezpośrednio z hoteli. Bilet kosztuje 5 GEL i płacimy bezpośrednio u kierowcy.

Jak podróżować po Gruzji?

Mamy dla was kilka propozycji jak podróżować po Gruzji. Ogólnie nie nastręcza to większych problemów, jednak trzeba się uzbroić w cierpliwość. Pomimo tego, że odległości między głównymi atrakcjami nie są zbyt duże, to przejazd zajmuje sporo czasu. Wynika to głównie ze słabej jakości dróg, górzystego ukształtowania terenu oraz znacznej liczby robót drogowych. Istotną rolę odgrywa również mentalność Gruzinów, którzy mają luźne podejście do kwestii punktualności.

Wybór środka lokomocji w Gruzji w dużej mierze zależy od liczebności naszej grupy. Poniżej przedstawię wszystkie dostępne opcje, wraz z orientacyjnymi cenami.

Marszrutki

Dla 1-2 osób zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem jest komunikacja publiczna (marszrutki). Poruszają się one między większością istotnych z punktu widzenia turystów miejsc oferując przejazdy w niskiej cenie (co ma oczywiście przełożenie na jakość środków transportu). W Gruzji rzadko kiedy znajdziemy normalny rozkład jazdy autobusów. A nawet jeśli gdzieś tam wisi na dworcu jakaś kartka, to i tak ostateczną decyzję o odjeździe podejmuje zawsze szef wszystkich szefów, czyli kierowca. Marszrutki odjeżdżają w momencie, kiedy się zapełnią, co w zależności od pory roku może zająć od 30 do 60 min. Tylko raz zdarzyło nam się, żeby kierowca odjechał przed planowanym czasem i to bez pełnego składu. Miało to miejsce na trasie pomiędzy Akhaltsikhe a Batumi. Na większości dworców panuje ogromny chaos, jednak turysta zostanie w nim bardzo szybko zauważony i zwykle pokierowany do właściwego busa.

W Tbilisi główny dworzec, z którego można dojechać właściwie wszędzie nazywa się Didube i mieści się zaraz przy stacji metra o tej samej nazwie. Od razu po wyjściu z tunelu metra nieuchronnie zostaniemy zaatakowani przez naganiaczy, którzy będą wykrzykiwać nazwy popularnych turystycznych destynacji. Zwykle będą to oferty przejazdów taksówką dlatego jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów należy ich zignorować i ruszyć dalej. Trafimy na plac pełen marszrutek i tam już możemy dopytywać się kierowców o właściwy pojazd. Kupujemy bilet u kierowcy i czekamy aż bus się zapełni.

Przydatną stroną jeśli chcemy poruszać się po Gruzji marszrutkami jest  strona Tripfinger. Znajdują się na niej informacje o dworcach autobusowych, ich lokalizacji oraz miejsc, do których możemy dojechać z ceną za bilet. Niekiedy  są tam również podane godziny odjazdów, jednak nie można przywiązywać do nich zbyt dużej wagi.

Teraz podam kilka przykładowych cen za przejazdy marszrutkami (listopad 2018):

Tbilisi -> Kazbegi/Stepantsminda 10 GEL

Tbilisi -> Akhaltsikhe 10 GEL

Akhaltsikhe -> Vardzia 5 GEL

Akhaltsikhe -> Batumi 20 GEL

Batumi -> Kutaisi 10 GEL

Taksówki

Alternatywnym środkiem transportu są taksówki, są one jednak o wiele droższe niż marszrutki. Sposobem na obniżenie kosztu przejazdu są popularne w Gruzji dzielone taksówki (shared taxi). Polega to na tym, że obcy ludzie zbierani są przez kierowcę do jednej taksówki, która rusza dopiero po zapełnieniu. Czasami nie sposób dostać się w niektóre miejsca komunikacją publiczną i jesteśmy skazani na taksiarzy. Tutaj cena za przejazd zależy już od naszych zdolności negocjacyjnych. Na pewno trzeba się targować, ponieważ wyjściowa cena jest zwykle mocno zawyżona.

Przykładem tutaj może być piękna Dolina Truso, niedaleko Kazbegi. Cena za przejazd taksówką z centrum Kazbegi do punktu, z którego wyruszamy na pieszą wędrówkę, wraz z odbiorem przez kierowcę po naszym powrocie wynosi ok 80-100 GEL (listopad 2018). My zapłaciliśmy 90 GEL, a pierwsza oferta jaka padła ze strony kierowcy to 120 GEL. Jest to bardzo duża kwota, szczególnie, że odległość do przejechania jest bardzo mała. Sposobem na obniżenie kosztów (w sezonie od kwietnia do połowy października) jest skorzystanie z oferty firmy Mountainsfreaks, która zapewnia przejazd tam i z powrotem do Doliny Truso w cenie 30 GEL za osobę. Można też próbować złapać marszrutkę z Kazbegi do Tbilisi i wysiąść na zakręcie do doliny Truso. Niestety taka operacja wydłuży nasz marsz łącznie o 8km (w obie strony), a w przypadku i tak już długiej doliny jest to zdecydowanie za dużo do pokonania na raz. W tym przypadku fajną opcją byłby nocleg pod namiotem w dolinie i powrót następnego dnia.

Wynajem samochodu

Jeśli nasza grupa liczy 3 lub więcej osób warto rozważyć wynajęcie auta na czas pobytu w Gruzji. Pozwoli to łatwiej organizować swoją wyprawę i na bieżąco ją dostosowywać. Należy jednak w swojej grupie mieć pewnego kierowcę, któremu niestraszny jest absolutny chaos panujący na drogach. Koszt wynajmu auta wynosi od 110 GEL/dzień za najtańszy samochód osobowy. Jednak biorąc pod uwagę kiepską jakość dróg lepszym wyborem będzie samochód terenowy, z napędem 4×4. Ceny zaczynają się od 130 GEL/dzień. Im dłuższy okres wynajmu tym można uzyskać niższą cenę za dzień. Kwoty, które tutaj podałem dotyczą lokalnych gruzińskich wypożyczalni. Jeśli będziemy sprawdzać ceny w międzynarodowych sieciach takich jak Hertz, czy Europcar ceny będą znacznie wyższe. Szeroko polecana wśród Polaków jest również wypożyczalnia samochodów u Martyny – Polki mieszkającej w Gruzji. My osobiście nie korzystaliśmy, ale z pewnością jest to warte sprawdzenia.

Kolejną wartą rozważenia alternatywą jest wynajęcie auta z kierowcą. Szczególnie dla większych grup będzie to dobre rozwiązanie. Odejdzie tutaj stres związany z prowadzeniem auta w warunkach ciągłej walki o każdy centymetr na drodze. Dodatkowo kierowca może nam polecić jakieś warte zwiedzenia miejsce, opowiedzieć coś o swoim kraju.