Poruszanie się po Izraelu nie jest sprawą tanią, ale stosunkowo prostą. Mamy kilka możliwości – dowiedz się w jaki sposób możesz poruszać się po Izraelu i ile Cię to będzie kosztować! 🙂
Opcje poruszania się po Izraelu:
- Samochodem (najczęściej wynajętym)
- Transportem publicznym
- Autostopem
Wariantów może być więcej, można oczywiście podróżować na nogach (Izraelski Szlak Narodowy), rowerem (drogi są dobre, ale górzyste), skuterem, motorem czy nawet hulajnogą, ale dla większości wybór pomiędzy wspomnianymi wcześniej 3 opcjami, będzie najbardziej oczywisty.
My wybraliśmy pierwszą opcję i jako pierwsza zostanie ona opisana.
Wynajem auta
Podczas naszego pobytu w Izraelu zdecydowaliśmy się na wynajęcie auta, co okazało się bardzo trafionym pomysłem. Jest to naszym zdaniem najwygodniejsza forma transportu po tym kraju. Pozwala dotrzeć do najpiękniejszych miejsc bez zdawania się na ograniczający transport publiczny. Dodatkowo przy 4 osobach koszt wynajmu auta jest porównywalny do korzystania z autobusów.
Jaki jest koszt wynajmu auta?
Za wynajem auta klasy miejskiej (Fiat 500) zapłaciliśmy za 6 dni 213,59 EUR. Na tę kwotę składała się sama opłata za wypożyczenie auta w wysokości 159,59 EUR plus dodatkowe ubezpieczenie zwalniające nas z odpowiedzialności za wkład własny w wysokości 54 EUR. Nasze auto okazało się całkiem oszczędne – średnie spalanie wyniosło 6 l/100 km. W sumie zwiedzając Izrael od Ejlatu do Haijy (i z powrotem do Tel Awiwu) zrobiliśmy 850 km. Tankowaliśmy 2 razy, raz w Aradzie obok Morza Martwego i drugi raz już w Tel Awiwie, zaraz przed zwrotem auta. Za paliwo zapłaciliśmy w sumie 330 ILS. Samochód wypożyczyliśmy w centrum Ejlatu, a zwróciliśmy w centrum Tel Awiwu.
Gdzie wynająć auto?
My zdecydowaliśmy się na wynajęcie auta w izraelskiej wypożyczalni Eldan. Wybór oparliśmy na pochlebnych komentarzach opisywanych na forach internetowych oraz porównując ceny w różnych firmach. Najważniejsza była dla nas jednak informacja podawana przez forumowiczów, że ta wypożyczalnia akceptuje karty debetowe. Zarezerwowaliśmy auto wstępnie na ich stronie internetowej bez żadnej przedpłaty. Na maila po około 1 dniu dostaliśmy potwierdzenie rezerwacji, które wydrukowaliśmy i już w Izraelu pokazaliśmy w siedzibie firmy.
Z naszych poszukiwać przed wyjazdem wynika, że bardzo konkurencyjne ceny oferuje również wypożyczalnia Budget. Jeśli dysponujemy kartą kredytową na pewno warto porównać ceny w obu wypożyczalniach.
.
Można również skorzystać z pośredników typu rentalcars.com. Należy jednak zdawać sobie sprawę ze specyfiki tych firm. Płatność następuje z góry, a odwołać rezerwację można max do 48h przed terminem wynajmu. W przypadku problemów, zamiast skupić się na zwiedzaniu, może okazać się, że pierwsze chwile urlopu spędzimy na telefonowaniu do pośrednika i wyjaśnianiu sytuacji. Kolejna kwestia to oferowane przez pośredników ubezpieczenie wkładu własnego. Działa ono na innej zasadzie – w przypadku kolizji, wypożyczalnia ściągnie nam pieniądze do wysokości naszego depozytu, a my dopiero później będziemy mogli wnioskować do pośrednika o zwrot pieniędzy. Jest to na pewno bardziej uciążliwe niż w przypadku wykupienia ubezpieczenia bezpośrednio w wypożyczalni.
Dodatkowo należy uważać na ryzyko podwójnego ubezpieczenia – jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie u pośrednika nie należy zgadzać się na żadne dodatkowe ubezpieczenie już w wypożyczalni, bez względu na to, jak mocno będą nas namawiać. Tutaj należy zdecydować się albo na jedno, albo na drugie i trzymać się tej decyzji by nie płacić bez sensu 2 razy.
Czy można wynająć auto z kartą debetową?
Kwestią, która najbardziej nurtowała nas przed wyjazdem do Izraela było to czy uda nam się wynająć auto nie posiadając karty kredytowej. Po przeczytaniu wszystkich dostępnych informacji na forach wciąż nie mogliśmy mieć 100% pewności. Wszystkie wypożyczalnie wyraźnie zaznaczają na swoich stronach, że nie akceptują kart debetowych. Z tego powodu jadąc do Ziemi Świętej mieliśmy w zanadrzu 2 plany poruszania się: wypożyczonym autem lub komunikacją publiczną.
Okazało się, że nie było z tym żadnych problemów! Gdy z samego rana dotarliśmy do oddziału firmy Eldan w Eljacie, przekazaliśmy obsłudze paszport, prawo jazdy, voucher rezerwacji internetowej oraz kartę debetową USD z Kantoru Alior. Na karcie znajdowało się ok. 1000 USD. Zablokowany na karcie przez wypożyczalnie depozyt wyniósł 700 USD, a płatność miała nastąpić w momencie zwrotu auta. Wszystko poszło bardzo sprawnie, nikt nie zwrócił nam uwagi, że powinna to być karta kredytowa. Około 15 minut później zadowoleni jechaliśmy już naszym małym Fiatem 🙂
Czy trzeba posiadać międzynarodowe prawo jazdy?
W Izraelu nie trzeba posiadać międzynarodowego prawa jazdy. Na stronach wypożyczalni można wyczytać, że dokument prawa jazdy musi być w języku angielskim, ale nie należy się tym przejmować.
Jakie są płatne drogi w Izraelu?
W Izraelu znajduje się jedna płatna autostrada (numer 6). Pobór opłat odbywa się automatycznie na podstawie tablic rejestracyjnych. Z tego powodu, jadąc autem z wypożyczalni, najlepiej jej unikać, w innym wypadku dostanie nam doliczona dodatkowa opłata w wysokości 50 ILS (Eldan). Autostrada biegnie przez środek kraju z północy na południe i bez wątpienia może trochę skrócić trasę, jednak jest wiele darmowych alternatyw, dlatego korzystanie z niej nie jest konieczne.
Pozostałe płatne odcinki to Fast Lane na autostradzie numer 1 z lotniska Ben Guriona do Tel Awiwu oraz tunel pod górą Carmel w Hajfie (tutaj są normalne budki z poborem opłaty). Najprostszy sposób na uniknięcie jakichkolwiek opłat to wybranie w swojej nawigacji opcji “unikaj opłat”.
Tankowanie w Izraelu
Żeby zatankować auto w Izraelu musimy skorzystać z pomocy pracownika stacji. Automaty posiadają napisy wyłącznie w języku hebrajskim, więc nie sposób się w tym połapać. Przed wyjazdem na wielu forach czytaliśmy, że cena za paliwo jest wyższa w przypadku skorzystania z pomocy pracownika. Jednak przy naszym dwukrotnym tankowaniu (i dwukrotnym korzystaniu z pomocy obsługi), cena była taka, jak na tablicy przy drodze.
Cena benzyny 95 wynosiła 6.12 ILS za litr (luty 2019) . Z naszych obserwacji wynika, że była właściwie taka sama na wszystkich stacjach. Ceny są niższe na południu w Ejlacie ze względu na brak podatku. Jednak my dostaliśmy auto z pełnym bakiem, więc nie mieliśmy potrzeby tankowania i tym samym nie mieliśmy jak tego sprawdzić.
Jazda po Izraelu
Drogi są w większości w niezłym stanie, a sama jazda nie nastręcza większych trudności. Na południu drogi są kręte i bardzo górzyste. Należy dobierać odpowiedni bieg, a w przypadku aut z automatyczną skrzynią biegów warto korzystać z trybu manualnego i samemu dobierać przełożenie. Zakręty bywają ostre, a w odróżnieniu od Polski, nie ma przed nimi znaków z ograniczeniem prędkości. W południowej części kraju ruch jest bardzo mały. Za to na północy, szczególnie w okolicy Tel Awiwu drogi są dosyć mocno zatłoczone. W mieście w godzinach szczytu łatwo utknąć w długim korku. Uważajcie również, żeby nie wpakować się do Jerozolimy od strony palestyńskiej. Jazda tam to istny koszmar i jest to bardzo niebezpieczne. Istnieje ogromne ryzyko stłuczki (wszystkie samochody są poobijane i nikt nie przestrzeg za przepisów!).
Parking
W czasie naszego całego pobytu w Izraelu nie wydaliśmy na parkingi ani jednego szekla! We wszystkich atrakcjach, poza największymi miastami parkingi są darmowe. Do Jerozolimy przyjechaliśmy w piątek wieczorem w czasie szabatu. Zaparkowaliśmy blisko centrum i naszego apartamentu. Od piątku od godziny 13, do niedzieli do godziny 8 rano parkowanie jest darmowe. Problemem może być tylko znalezienie wolnego miejsca, szczególnie w sobotę.
Transport publiczny
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, tę opcję również rozważaliśmy. Gdyby nie udało nam się wynająć samochodu, to poruszalibyśmy się komunikacją miejską.
Transport publiczny w Izraelu składa się z :
- autobusów (w szczególności Izraelskiego przewoźnika Egged),
.
- szerutów (arabskie busiki, które ruszają, gdy się zapełnią),
.
- pociągów (sieć rozwinięta raczej na północy, na południu brak kolei).
.
Z transportu publicznego korzystaliśmy 3 razy:
- Autobus nr 282 (sieci Egged) z lotniska Ejlat-Ovda do Ejlatu. Ta przyjemność kosztuje 21,50 ILS. Autobus jest klimatyzowany, jedzie się w komfortowych warunkach. Podstawiany jest zawsze po przylocie samolotu, więc nie ma obaw, że ominie was ten przejazd. W Ejlacie zatrzymuje się na dworcu autobusowym, a następnie rozwozi ludzi do hoteli, które znajdują się wzdłuż wybrzeża.
.
Do miasta można dojechać również autobusem 392, jest to autobus miejski i kursuje o wyznaczonych godzinach, które można sprawdzić na stronie przewoźnika.
. - Autobus nr 231 z Jerozolimy do Betlejem (odjeżdża z przystanku HaNevi’im Terminal w Jerozolimie i dojeżdża do Bab El-Zakak/Beit Jala Road w Betlejem). Koszt tego przejazdu to 6,9 ILS.Wrócić można tą samą trasą lub przejść przez check point 300 pieszo i wrócić autobusem nr 234 zza checkpointu (przystanek Checkpoint 300/Bethlehem Road) i dojechać do Jerozolimy na tę samą stację (HaNevi’im Terminal). Koszt tego przejazdu to 4,90 ILS.
. - Z Tel Awiwu dojechaliśmy na lotnisko pociągiem. Pociąg odjeżdża z 4 różnych stacji i kosztuje 13,50 ILS:
.- University train station
- Savidor Center
- Hashalom
- Ha’Hagan
Na lotnisku pociąg zatrzymuje się na terminalu 3. Jeśli wasz samolot odlatuje z terminala 1 to pomiędzy terminalami kursuje darmowy shuttle bus. A jeśli ciekawi was jak przebiega kontrola osobista na lotnisku, to zapraszamy do wpisu: kontrola bezpieczeństwa na izraelskim lotnisku, w którym szczegółowo opisujemy nasze doświadczenia).
Ta sama trasa transportem publicznym
Gdybyśmy nie mieli samochodu nasza trasa mogłaby przebiegać następująco:
- Lotnisko Ejlat Ovda do Ejlat autobusem 282 (21,5 ILS).
. - Ejlat do Red Canyon autobusem 392 (12,50 ILS).
. - Red Canyon do Mitzpe Ramon autobusem 392 (37,50 ILS).
. - Mitzpe Ramon do Ein Avdat autobusem nr 64, 160 lub 55 – wysiąść na przystanku “Midreshet Ben Gurion” (trasa trekkingowa z Ein Avdat do Avdat) (21,50 ILS).
. - Avdat do Beer Sheva autobusem 392 (21,50 ILS) przesiadka w 446 lub 470 i dojazd do Jerozolimy (27 ILS).
. - Jerozolima do Masady, (37,50 ILS) z Masady do Ein Gedi (16 ILS) autobusem 444 lub 486, powrót do Jerozolimy tym samym autobusem (34 ILS).
. - Jerozolima do Betlejem i z powrotem autobusem 231 (do centrum Betlejem) lub 234 (do Check point 300) (6,9 ILS – 231, 4,9 ILS – 234).
. - Jerozolima do Hajfy autobusem nr 947 lub 940 (37,50 ILS).
. - Hajfa do Cezarei (przystanek Or Akiva Interchange i 2km na piechotę) autobusem nr 947 lub 910 (16 ILS).
. - Cezarea do Tel Awiwu autobusem nr 826 lub 910 (21,50 ILS).
. - Centrum Tel Awiwu na dworzec kolejowy miejskim autobusem (5,9 ILS).
. - Dworzec kolejowy na lotnisko pociągiem (13,50 ILS).
Jeżdżąc po Izraelu autobusami sieci Egged i niektórymi pociągami należy zakupić kartę Rav Kav, na którą doładowywane są bilety. Zakup jednej karty to koszt 5 ILS.
Łącznie przejazdy autobusami 335,20 ILS + 5 ILS za Rav Kartę = 340,20 ILS (ok 359,30 zł).
.
Pokonując tę trasę (nawet nieco dłuższą) samochodem i na niektórych odcinkach autobusem zapłaciliśmy około 391,85 zł od osoby. Przy poruszaniu się komunikacją miejską wyszłoby nas to ok 359,30 zł od osoby. Widać wyraźnie, że przy 4 osobach wynajem samochodu (z pełnym ubezpieczeniem!) wychodzi odrobinkę drożej niż poruszanie się komunikacją miejską :). Ale za to komfort podróży jest dużo wyższy i można dojechać tam gdzie się chce, o godzinie w jakiej się chce! Przy 3 lub 2 osobach można już się zastanowić, czy nie lepiej poruszać się bardzo dobrze rozwiniętym transportem publicznym, ale przy 4 osobach… moim zdaniem samochód opłaca się bardziej.
Jedna uwaga co do szabatu. Od zmierzchu w piątek po zmierzch w sobotę komunikacja miejska zamiera. Nie będziecie w stanie przemieścić się z punktu A do punktu B autobusami sieci Egged. Do waszej dyspozycji pozostają taksówki i wspomniane wcześniej szeruty, gdyż wyznawców innych religii nie obowiązuje w ten dzień zakaz poruszania się samochodami :).
Autostop
Mając wypożyczony samochód nie mieliśmy potrzeby sprawdzania, jak działa autostop w Izraelu. Jednak z wielu relacji innych blogerów czy opinii na forach podróżniczych wynika, że autostop działa tam rewelacyjnie i nigdy nie czeka się długo na okazję. Jako, że sami nie wypróbowaliśmy to nie chcemy się za bardzo wypowiadać, dlatego też po więcej informacji zapraszam do innych blogów, np. wapniakiwdrodze lub wloczykij :).
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej wyprawy do Izraela to zapraszamy do wpisu z relacją z tego wyjazdu!