Gruzińskie legendy, ciekawostki i przysłowia

Gruzja, jak przystało na państwo o tak długiej historii, to prawdziwy kraj legend. Gruzińskie legendy wciąż żyją w świadomości jej mieszkańców.  Wiele z nich połączyło się z legendami chrześcijańskimi w czasie chrystianizacji kraju w V wieku. Oto kilka interesujących gruzińskich legend.

Gruzińskie legendy

Gruzińskie legendy

Legenda o powstaniu miasta Tbilisi

Legenda głosi, że teren dzisiejszego miasta pokryty był bujnym lasem aż do roku 458 n.e. Tę datę przyjmuje się w gruzińskich kronikach jako założenie pierwszej osady przez Króla Wachtanga I Gorgasali. Zgodnie z legendą, Król polował w gęstym lesie razem ze swoim sokołem. Ten złapał bażanta, jednak nie był w stanie go unieść i oba ptaki wpadły do pobliskiej wody. Kiedy Król wraz ze swoją armią szukali ptaków odkryli, że woda ta jest bardzo gorąca, a poszukiwane ptaki ugotowały się w niej. Władca był pod takim wrażeniem tego odkrycia, że zdecydował się zbudować w tym miejscu nowe miasto.  Nazwa stolicy bierze się ze starego gruzińskiego słowa Tpili oznaczającego „ciepły”, a całą nazwę można przetłumaczyć jako „ciepłe miejsce”.

Gruzińskie legendy - o powstaniu Tibilisi

Czwarty kieliszek jest diabelski

Pewnego dnia Bóg zdecydował się ułatwić życie wygnańcom z nieba. Po długim namyśle postanowił stworzyć napój, który choć na chwile przeniesie ludzi z powrotem do niebios. Zaprosił wszystkich aniołów i diabła by spróbowali jego dzieła – wina. Wszyscy zachwycili się trunkiem, jednak diabeł poczuł się zobowiązany do konkurowania z Bogiem. Stworzył więc czaczę, potężny alkohol z winogron i zaprosił Boga do degustacji. Bóg wypił jeden, drugi, trzeci i czwarty kieliszek. Po ostatnim powiedział do diabła: „Ci którzy wypiją trzy kieliszki czaczy będą po mojej stronie. Ci którzy wypiją więcej należeć będą do ciebie”.  Dlatego starsi mieszkańcy regionu Tianeti podczas biesiad nazywają czwarty kieliszek czaczy diabelskim i po wypiciu go czym prędzej przechodzą do piątego.

Gruzińskie legendy - o czaczy

Święty Jerzy i Gigant

Pewnego razu święty Jerzy odwiedził wioskę Mukhura w regionie Imereti, gdzie żyło wielu gigantów (nazywanych przez Gruzinów Devi). Kiedy zdecydował się pójść na polowanie nakazał swojemu diakonowi nie otwierać drzwi do kościoła nikomu, kto nie jest w stanie zmieścić swojego małego palca w wizjerze drzwi. Diakon posłuchał się i kiedy zobaczył przez wizjer włochaty palec giganta nie otworzył drzwi tylko zaczął krzyczeć o pomoc.

Święty Jerzy, który wtedy przebywał blisko morza, usłyszał wołania, wziął duży kamień i cisnął w giganta. Użył jednak tak wielkiej siły, że nie trafił go, a kamień przeleciał ponad wioską Mukhura i spadł gdzieś niedaleko wioski Baraka, w regionie Racha. Święty Jerzy wrócił więc do Mukhury, pokonał giganta i wrzucił go do wąwozu wraz z kilkoma kłodami drewna. W miejscu gdzie upadł olbrzym pojawiło się jezioro, które miejscowi zaczęli nazywać jeziorem Devi. Podczas letnich dni suszy mieszkańcy wioski przychodzą nad jezioro i rzucają kamieniami w wodę. Rytuał ten ma przywołać deszcz.

Gruzińskie legendy - o świętym Jerzym i Gigancie

Gruzińskie przysłowia

Nie obwiniaj słońca za ciemność nocy.

Kiedy trzy osoby mówią, że jesteś pijany, idź spać.

Jeśli wybaczysz lisowi kradzież kurcząt, on zabierze twoje owce.

Daj ślepemu oczy, a on poprosi o brwi.

Jeśli dasz człowiekowi orzechy, to daj mu coś by je rozłupać.

Ciekawostki

 1. Gruzini swój kraj nazywają Sakartwelo, a siebie samych Kartlami. Nazwa pochodzi od regionu w centralnej części kraju – Kartlia. Na świecie znana jako Georgia – nazwa pochodzi najprawdopodobniej od św. Jerzego, patrona kraju. Polska nazwa przywędrowała do nas z Rosji.
 2. Gruzja wytwarza wino od co najmniej 8000 lat i jest uważana za miejsce narodzin tego trunku. Na listę UNESCO wpisana jest tradycyjna metoda winiarstwa – w glinianym dzbanie zwanym Qvevri.
 3. Gruzja jest jednym z najbardziej różnorodnych ekologicznie miejsc na świecie. Na jej terenie znajduje się 12 różnych stref klimatycznych, od subtropikalnej do alpejskiej.
 4. W Gruzji urodził się niesławny Józef Stalin. W miejscowości Gori można zwiedzić jego muzeum, gdzie zobaczymy między innymi maskę pośmiertną.
 5. Gruzini posiadają swój własny język oraz alfabet. Wśród starszego pokolenia bardzo popularny jest język rosyjski. Sprawia to, że niektórzy Gruzini posługują się nawet trzema różnymi alfabetami: gruzińskim, cyrylicą i łacińskim!

  Mamy nadzieję, że podobał wam się ten wpis, a jeśli tak było to zachęcamy Cię do przejrzenia innych treści naszego bloga :).

  Podróże

  Porady