Cinque Terre – perła Włoskiej Riwiery

Jeśli mielibyśmy wymienić najpiękniejsze miejsca we Włoszech to Cinque Terre bez wątpienia byłoby w czołówce takiego zestawienia. Pięć małych miasteczek położonych nad wybrzeżem tworzy zachwycającą scenerię, z którą niewiele miejsc na świecie może się równać.  Zapraszamy do lektury wpisu, w którym przybliżymy Wam to genialne miejsce i podamy praktyczne informacje!

Cinque Terre

Cinque Terre

Cinque Terre to fragment riwiery liguryjskiej na którym znajduje się pięć malutkich miejscowości: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Najbliżej położone włoskie duże miasta to Genua i Florencja, oddalone odpowiednio o około 100 i 150 kilometrów.

Cinque Terre zostało wpisane na listę UNESCO w 1997 roku za znaczące walory panoramiczne i kulturalne. Przez wieki wioski były praktycznie odcięte od świata. Dopiero pod koniec XIX wieku rozpoczęto budowę linii kolejowej łączącej miasteczka Riwiery Włoskiej z dużym portowym miastem La Spezia. Dzisiaj większość turystów dociera tam właśnie za pomocą pociągu.

25 października 2011 roku w Cinque Terre zeszła lawina błotna, która pochłonęła życie aż 11 osób, uszkodziła wiele budynków, zniszczyła całkowicie ścieżki turystyczne. Na szczęście udało się w dużej części naprawić wszelkie uszkodzenia i dzisiaj świadectwa tej strasznej tragedii możemy zaobserwować tylko miejscami.

Kiedy najlepiej odwiedzić Cinque Terre?

Z racji swojego piękna Cinque Terre  co roku odwiedza  aż 2.4 miliona turystów z całego świata. Będąc na miejscu bardzo szybko usłyszymy, że miejsce to szczególnie upodobali sobie Amerykanie, których jest tam mnóstwo. Powoduje to, że szlaki są bardzo zatłoczone, szczególnie w szczycie sezonu (lipiec, sierpień). Dodatkowym utrudnieniem jest straszliwy upał, który, jeśli chcemy skorzystać z wspaniałych szlaków trekingowych, potrafi wykończyć. Trochę lepiej jest w maju/na początku czerwca oraz we wrześniu. Dalej nie możemy wtedy liczyć na puste szlaki jednak pogoda zdecydowanie bardziej sprzyja pieszym wędrówkom.  Poza sezonem zwiedzanie również jest możliwe, jednak trzeba liczyć się z większym prawdopodobieństwem kiepskiej pogody oraz okresowym zamknięciem szlaków.

Jak się tam dostać?

Pociągiem

Najlepszą opcją jest pozostawienie samochodu w miejscowości La Spezia lub Levanto i skorzystanie z transportu kolejowego do Cinque Terre.  Pociąg kursuje na trasie La Spezia – Levanto i zatrzymuje się w każdej z pięciu miejscowości. Pociągi odjeżdżają bardzo często, mniej więcej co pół godziny lub nawet częściej w ścisłym sezonie. Rozkład można sprawdzić na stronie  trenitalia.com. Bilet pojedynczy na przejazd dowolnym fragmentem trasy La Spezia – Levanto kosztuje 4 EUR.  Polecamy zakup Cinque Terre Card Train, o której więcej w dalszej części wpisu.

Autem

Poruszanie się samochodem po Cinque Terre jest utrudnione. Centra historyczne są zamknięte dla ruchu. Riomaggiore i Manarola posiadają małe parkingi jednak są one bardzo drogie i w sezonie praktycznie nie ma możliwości znalezienia miejsca. Najlepszą szansą, jeśli bardzo zależy nam na dojechaniu do samego Cinque Terre samochodem, jest parking w Monterosso  al Mare (około 2,5 EUR za godzinę, 25 EUR cały dzień). Jednak mimo wszystko polecamy skorzystanie z pociągu z La Spezia, szczególnie, że trasa ta jest bardzo malownicza.

Gdzie spać i jak dużo czasu potrzeba na zwiedzanie?

Cinque Terre można zwiedzić w jeden dzień, pod warunkiem, że zacznie się wcześnie rano. Można wtedy przejść wybrany fragment szlaku oraz za pomocą pociągu podjechać do każdej miejscowości. Jednak jeśli czas na to pozwala warto zostać w okolicy dwa lub trzy dni. Wtedy można rozkoszować się tym pięknym miejscem powoli, codziennie wybierając inny szlak trekingowy.

Nocleg w obrębie Cinque Terre jest drogi i trudno dostępny w ścisłym sezonie. Z racji architektury w miasteczkach dominują małe hotele oraz pensjonaty. Doba w hotelu kosztuje od 100 EUR. Największą bazę noclegową oferuje Monterosso i Riomaggiore. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest nocleg w La Spezia – od 40 EUR. Warto poszukać hotelu blisko dworca kolejowego, dzięki czemu rano szybko będziemy mogli wyruszyć. Transport między La Spezia, a Cinque Terre jest świetnie zorganizowany. Dlatego naszym zdaniem, nie warto za wszelką cenę przepłacać za nocleg w miasteczkach.

Bilet wstępu

Wejście na najpiękniejszy fragment szlaku, biegnący wzdłuż brzegu, wymaga posiadania Cinque Terre Card.  Karta kosztuje 7,5 EUR za jeden dzień i 14,5 EUR za dwa dni. W cenie mamy wstęp na wszystkie szlaki trekingowe, wifi, lokalne autobusy oraz toalety.  Warto rozważyć zakup rozszerzonej wersji tej karty – Cinque Terre Card Train (Treno) – która oferuje wszystko to co powyżej plus nielimitowane przejazdy na trasie La Spezia – Levanto.  Cena to 16 EUR za jeden dzień, 29 EUR za dwa dni oraz 41 EUR za trzy dni. Różnica w cenie zwraca się już po dwóch przejazdach (bilet pojedynczy kosztuje 4 EUR na każdy fragment trasy), a jeśli chcemy zwiedzić wszystkie miejscowości w jeden dzień prawdopodobnie skorzystamy z pociągu więcej razy. Bilety można kupić w biurach obsługi turystów, które znajdziemy we wszystkich miejscowościach Cinque Terre oraz na stacjach La Spezia i Levanto.  Dostaniemy tam też darmową mapę szlaków trekingowych oraz rozkład pociągów.

Jak trudne są trasy piesze?

Przez wieki jedynym sposobem komunikacji między wioskami były trasy piesze. Wciąż jest to najlepszy sposób na przemieszczanie się oferujący wspaniałe widoki. Jednak trasy te mają górzysty przebieg i wymagają minimum kondycji. Na poziom trudności bez wątpienia wpływa niemiłosierny upał panujący tam latem. Chociaż odległości nie są duże, to czas ich przejścia potrafi się wydłużyć – na wąskich przejściach często trzeba czekać w kolejkach. Należy przed wyjściem na szlak zaopatrzyć się w wodę oraz ubrać odpowiednie obuwie, ponieważ szlaki są kamieniste.

Przed zaplanowaniem wyjazdu do Cinque Terre warto sprawdzić na stronie internetowej, które szlaki są okresowo zamknięte ze względu na złą pogodę lub osuwiska skalne.

Obecnie (stan na 2018r.) na stałe zamknięte są szlaki:

  • Via dell’Amore – szlak łączący Riomaggiore i Manarole. W 2012 roku lawina kamieni zraniła czterech turystów i zniszczyła szlak. Od tego czasu trwają prace remontowe, najnowsze doniesienia prasowe sugerują, że szlak będzie znów otwarty dla turystów w 2021 roku.

  • Manarola – Corniglia (krótka droga) – zamknięte ze względu na osuwiska skalne i niestabilność terenu. Szlak powinien zostać otwarty w 2019 roku.

Cinque Terre w jeden dzień

9:00 – Start w La Spezia

Udajemy się na dworzec kolejowy, kupujemy Cinque Terre Card Train na jeden dzień za 16 EUR, kasujemy bilet przed wejściem do pociągu. Jedziemy do ostatniej wioski Cinque Terre Monterosso, czas przejazdu ok 25 min.

10:00 – Dojeżdżamy do Monterosso

Monterosso to najdalej na północ wysunięte miasto Cinque Terre, a zarazem największe. Miejscowość ta ma najbardziej kurortowy charakter, posiada także jedyną plażę z prawdziwego zdarzenia.

Cinque Terre  Cinque Terre

10:30 – Wyruszamy do Vernazzy

Posiłkując się mapą, którą dostaliśmy podczas zakupu Cinque Terre Card oraz znakami kierujemy się na szlak do Vernazzy. Wybieramy krótszą drogę o długości 3,3 km. Przejście powinno zająć około 1 g 20 min. Szlak jest prosty, przewyższenia wynoszą 175 metrów.

Cinque Terre Cinque Terre Cinque Terre

12:00 – Zwiedzanie Vernazzy

Docieramy do Vernazzy, uważanej za najpiękniejszą wioskę Cinque Terre. Warto tam spędzić trochę więcej czasu, pospacerować uliczkami i nabrać sił nad morzem przed dalszą wędrówką.

Cinque Terre Cinque TerreCinque Terre

13:00 – Droga do Cornigli

Opuszczamy Vernazze i ruszamy szlakiem do Cornigli. Trasa powinna zająć nam około 1 g 30 minut, do przejścia są 3,2 kilometry z przewyższeniem 220 metrów.

Cinque TerreCinque TerreCinque Terre

14:30 -Zwiedzanie Cornigli

Docieramy do najmniejszej wioski Cinque Terre, położonej na klifie 100 n. p. m. Tam możemy się przejść główną ulicą Via Fieschi, biegnącą przez całą długość Cornigli, oraz w nagrodę za nasz trud spróbować lodów o smaku bazylii.  Warto również zajrzeć na mały rynek Largo Taraggio oraz odwiedzić kościół San Pietro. Po zwiedzaniu udajemy się na dworzec kolejowy położony w dolnej części Cornigli i jedziemy jeden przystanek do następnej miejscowości – Manarola.

Cinque Terre

15:30 – Zwiedzanie  Manaroli

Manarola jest uznawana obok Vernazzy za perłę Cinque Terre. Piękne małe domki schodzące stopniowo do wody tworzą niesamowitą scenerię. Zdjęcia panoramiczne z Manaroli często służą jako okładki przewodników po Cinque Terre. Warto spędzić tam trochę więcej czasu i napawać się widokami. Po zakończeniu zwiedzania udajemy się na dworzec kolejowy i jedziemy do ostatniej miejscowości Cinque Terre – Riomaggiore.

Cinque Terre

16:30 – Zwiedzanie Riomaggiore

Ostatnim przystankiem jest Riomaggiore. Możemy tam zwiedzić między innymi kościoły San Giovanni Battista i Santa Maria Assunta, Dzielnicę Rybaków.

Cinque Terre

18:00 – Powrót do La Spezia

Po dniu pełnym wrażeń i niesamowitych widoków  wracamy do La Spezia i udajemy się na zasłużony odpoczynek do hotelu lub wyruszamy w dalszą drogę.

Oczywiście plan jest tylko naszą sugestią. Możecie dowolnie zorganizować swój dzień w Cinque Terre, dostosowując plan do własnych możliwości kondycyjnych.  Jeśli macie mało czasu absolutnie nie możecie przegapić dwóch najpiękniejszych miejscowości: Vernazzy i Manaroli.

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten wpis, a jeśli tak było to zachęcam Cię do przejrzenia innych treści naszego bloga :).

Podróże

Porady

Legendy, ciekawostki i przysłowia

Lifestyle