Stolica apostolska budzi ogromną ciekawość wśród wielu. Ciekawostki o Watykanie mogą was całkowicie zaskoczyć. Oto 10 naszym zdaniem najciekawszych :).
Watykan jest najmniejszym krajem na świecie
Otoczony jest 2 kilometrową granicą z Włochami, a zajmuje powierzchnie raptem 0,44 km². Populacja państwa to tylko 1000 obywateli.
Bazylika Świętego Piotra stoi na szczycie starej nekropolii
W czasach pogańskich na Watykańskim wzgórzu stała rzymska nekropolia. Podczas pogromu chrześcijan na wzgórzu został ukrzyżowany św. Piotr. Cesarz Konstantyn rozpoczął budowę oryginalnej bazyliki na szczycie cmentarzyska, z grobem św. Piotra na środku. W konsekwencji obecna bazylika wzniesiona w XVI wieku znajduje się nad labiryntem katakumb i domniemanym grobem św. Piotra.
Obelisk stojący na placu św. Piotra pochodzi ze starożytnego Egiptu
Cesarz Kaligula sprowadził obelisk z Egiptu by ozdobić swój amfiteatr. Obelisk zrobiony z jednego kawałka czerwonego granitu waży ponad 350 ton, a wzniesiony został dla egipskiego faraona ponad 3000 lat temu. W 1586 roku został przeniesiony na swoje obecne miejsce. Co ciekawe pełni funkcję zegara słonecznego.
Przez prawie 60 lat na przełomie XIX i XX wieku papieże nie opuszczali Watykanu
Papieże rządzili zbiorem państw papieskich w centralnych Włoszech, aż do zjednoczenia kraju w 1870 roku. Jednak nowy świecki rząd zajął całą krainę państw papieskich, za wyjątkiem niewielkiej części Watykanu. Co więcej, papieże odmawiali uznania autorytetu Królestwa Włoch, a papież Pius iX ogłosił się “więźniem Watykanu”.
Benito Mussolini powołał do życia państwo-miasto Watykan
Spór między rządem włoskim a Kościołem Katolickim zakończył się w 1929 roku podpisaniem paktów laterańskich, które pozwoliły Watykanowi istnieć jako suwerenne państwo. Benito Mussolini, szef rządu włoskiego, podpisał traktat w imieniu Króla Wiktora Emanuela III.
Papież nie mieszkał w Watykanie aż do XIV wieku
Nawet po wybudowaniu oryginalnej bazyliki św. Piotra papież mieszkał głownie w Pałacu Laterańskim mieszczącym się po drugiej stronie Rzymu. Watykan zaczął być używany jako rezydencja papieska dopiero od roku 1377, po tym jak Pałac Laterański spłonął.
Watykańskie wojsko
Gwardia Szwajcarska, rozpoznawalna dzięki swoim barwnym renesansowym mundurom, chroni papieża od 1506 roku. Wtedy to papież Juliusz II zatrudnił ich do swojej obrony. Jednak zostać gwardzistą nie jest łatwo. Żołnierzami gwardii mogą być wyłącznie katoliccy Szwajcarzy, o wzroście ponad 174 cm i nieskalanej opinii.
Kilkukrotnie w historii papieże uciekali przez tajne przejście
W 1277 wybudowano długie na prawie kilometr przejście, Passetto di Borgo, które łączyło Watykan z Zamkiem Świętego Anioła na brzegu Tybru. Służyło ono jako droga ucieczki papieży. W 1527 r. prawdopodobnie uratowało życie papieżowi Klemensowi VII podczas oblężenia Rzymu. Gdy wojska Karola V mordowały księży i zakonnice i plądrowały miasto, Gwardia Szwajcarska powstrzymała wroga na tyle długo aby umożliwić Klemensowi bezpieczne dotarcie do Zamku Świętego Anioła. Jednakże w konsekwencji 147 gwardzistów straciło życie.
Obserwatorium Watykańskie posiada teleskop w Arizonie
Wraz z rozwojem Rzymu, niebo nad miastem stało się zbyt rozświetlone by astronomowie z Obserwatorium Watykańskiego w letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo mogli prowadzić obserwacje. Dlatego w 1981 roku obserwatorium otworzyło drugie centrum badań w Tuscon, w stanie Arizona. Watykan prowadzi badania astronomiczne za pomocą najnowocześniejszego teleskopu, który znajduje się na szczycie Mount Graham w południowo-wschodniej Arizonie.
Poczta watykańska
Watykan posiada swoją własną pocztę, produkuje również własne znaczki. Poczta watykańska jest popularna wśród Rzymian ponieważ w większości przypadków działa dużo szybciej niż włoska.
Mam nadzieję, że podobał Ci się ten wpis, a jeśli tak było to zachęcam Cię do przejrzenia innych treści naszego bloga :).
Legendy, ciekawostki i przysłowia