Cezarea Nadmorska – ślady dawnej potęgi Imperium Rzymskiego

Cezarea Nadmorska to ruiny starożytnego miasta, które powinny przenieść nas w czasy potęgi Imperium Rzymskiego. Czy aby na pewno to robią – na o pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Mając do dyspozycji jeszcze jedno wejście z biletu łączonego zdecydowaliśmy się odwiedzić to miejsce. Zapraszamy na relację ze zwiedzania Parku Narodowego Cezarea Nadmorska.

CezareaNadmorska

Historia Cezarei Nadmorskiej

Cezarea Nadmorska to ruiny starożytnego miasta, położone w pobliżu współczesnej izraelskiej wioski Cezarea, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Miasto zostało założone przez króla Judei Heroda Wielkiego i nazwane na cześć Cezara Oktawiana Augusta. W czasie wypraw krzyżowych przeżyła gwałtowny upadek, a w 1265 została całkowicie zburzona przez egipskich mameluków.  W XX wieku po powstaniu państwa Izrael, ruszyły prace archeologiczne, dzięki którym odkryto pozostałości Cezarei z wielu okresów jej istnienia. Szczególnie cenne były fortyfikacje krzyżowców oraz Teatr Rzymski.

Informacje praktyczne

Bilety wstępu

  • 39 ILS osoba dorosła,
  • 24 ILS dziecko,
  • 33 ILS student.

Cezarea Nadmorska jest objęta biletem łączonym

Godziny otwarcia

Maj – Sierpień:

  • od soboty do czwartku 8: 00–18: 00
  • w piątki i w święta 08:00-16:00

Wrzesień – Październik:

  • od soboty do czwartku 8: 00–17: 00
  • w piątki i w święta 08:00-16:00

Listopad – Kwiecień:

  • od soboty do czwartku 8: 00–16: 00
  • w piątki i w święta 08:00-15:00

Uwaga – wejście do parku maksymalnie na godzinę przed godziną zamknięcia!

Dojazd autem

Do Cezarei najlepiej podjechać autem, zjeżdżając z autostrady numer 2. Dalej należy kierować się za brązowymi znakami z napisem “Caesarea Harbor”. Przy wejściu znajduje się duży parking. Dojazd z centrum Tel Avivu powinien zająć około godziny. Odległość to 55 km.

Dojazd komunikacją publiczną

Dojazd komunikacją publiczną nie jest niestety łatwy. Można dojechać pociągiem z Tel Avivu do stacji Pardes Hana , a następnie wsiąść w autobus nr 80 i dojechać do przystanku “Rothschild/HaMigdal” i przejść się do Cezarei ok 1,5 km, lub po wyjściu z pociągu złapać taksówkę, która zawiezie was do samej Cezarei.

Jadąc z Hajfy można wsiąść do autobusu nr 947 linii Egged i wysiąść na przystanku “Or Akiva Interchange”, a następnie przejść się około 2 km do Cezarei.

Nasze wrażenia z Cezarei

Cezarea Nadmorska była naszym ostatnim przystankiem przed oddaniem auta w Tel Avivie.  Mieliśmy do dyspozycji ostatnie 6 wejście z naszego zielonego biletu łączonego. Grzechem byłoby z tego nie skorzystać, dlatego uwzględniliśmy Cezareę w naszym napiętym planie. Do Cezarei przybyliśmy około południa, przy całkiem sprzyjającej aurze. Było słonecznie, ale dosyć wietrznie.

Stare Miasto i Port

Po przejściu kas biletowych na teren obiektu weszliśmy przez bramę Krzyżowców (Crusader gate). Pierwsze wrażenie nie pozbawiało złudzeń – Cezarea to stricte komercyjne miejsce. Główne atrakcje po wejściu obejmują drogie, stylowe restauracje. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Caesarea Experience. Tam można obejrzeć około 15 minutowy film w języku angielskim o historii Cezarei. W sali obok znajdziemy hologramy ważnych postaci w historii tego miejsca (oraz w historii Izraela), którym możemy zadawać pytania. Wszystko to znajduje się w portowej części Cezarei, która jest całkowicie zrekonstruowana.

CezareaNadmorska CezareaNadmorska CezareaNadmorska CezareaNadmorska CezareaNadmorska

Hipodrom (Hippodrome)

Dalej skierowaliśmy nasze kroki w stronę hipodromu, czyli placu o zarysie wydłużonego prostokąta, zakończonego z węższych stron półokrągło, pełniącego funkcję toru wyścigowego dla koni i rydwanów w starożytnym Rzymie. Tutaj można już zobaczyć więcej oryginalnych ruin miasta. Jest to przyjemne miejsce na spacer :).

CezareaNadmorska CezareaNadmorska CezareaNadmorska CezareaNadmorska CezareaNadmorska

Teatr Rzymski (Roman Theater)

Po przejściu przez Hipodrom dochodzimy do chyba najciekawszego miejsca w całej Cezarei. Teatr Rzymski jest całkowicie odbudowany i przechadzając się po  nim można poczuć nieco z dawnego ducha starożytnego Rzymu. Pierwotnie teatr został wybudowany przez Cesarza Wespazjana w I w. n.e. Nie przetrwał jednak próby czasu i już w 3 wieku został całkowicie zniszczony. Dzisiaj możemy usiąść na odbudowanych – z wykorzystaniem oryginalnych materiałów – trybunach i kontemplować ładny widok na Morze Śródziemne. Przejście wszystkich interesujących punktów zajęło nam około 1,5 godziny, włączając w to obejrzenie krótkiego filmu.

CezareaNadmorska CezareaNadmorska CezareaNadmorska

Rzymski akwedukt

Niestety ze względu na fakt, iż musieliśmy zwrócić samochód w Tel Awiwie do 17 nie zdążyliśmy podjechać na plażę z akweduktem. Znajduje się ona poza obrębem Parku Cezarea Nadmorska i można do niej podjechać autem. Odległość to około 4 km. Wstęp jest bezpłatny.

Czy warto odwiedzić Cezarę Nadmorską?

Naszym zdaniem warto odwiedzić Cezarę Nadmorską tylko w przypadku jeśli kupiliście bilet łączony i zostało wam jedno wolne wejście (tak jak nam). Uważamy, że atrakcja nie jest warta 39 szekli, które żądają za normalne wejście. Dla osób takich jak my, podróżujących ze skromnym budżetem, obecne tam stylowe restauracje nie stanowią żadnej atrakcji. Mimo niewątpliwej wartości historycznej tego miejsca, Cezareę niszczy cała ta komercyjna otoczka. Dodatkowo nie da się nie zauważyć panującego wszędzie bałaganu. Jak na tak “prestiżowe” i drogie miejsce, walające się wszędzie materiały budowlane robiły niechlujne wrażenie i potęgowały rozczarowanie. Generalnie – miejsce wartościowe, o dużym znaczeniu historycznym, ale bez ducha czasu. Przynajmniej my odnieśliśmy takie wrażenie i dlatego nie polecamy, jeśli macie napięty grafik ;). Po tym krótkim zwiedzaniu ruszyliśmy do Tel Awiwu.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej wyprawy do Izraela, to zapraszamy do wpisu z relacją z tego wyjazdu!