Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt, czyli stolica naszych braci Węgrów, jest jednym z najpiękniejszych miast Europy. Położony malowniczo nad oboma brzegami Dunaju stanowi punkt obowiązkowy każdej wycieczki samochodowej po Europie Środkowej. Zapraszamy do lektury naszej propozycji zwiedzenia go tylko w jeden dzień!

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Węgierski parlament

Zwiedzanie Budapesztu zdecydowanie warto rozpocząć od gmachu parlamentu, majestatycznie położonego nad brzegiem Dunaju. Jest on obecnie największym i zarazem najwyższym budynkiem w mieście. Stanowi symbol Węgier i co rok przyciąga rzesze turystów z całego świata.

Budapeszt w jeden dzień

Inauguracja budynku miała miejsce w 1896 r. z okazji 1000- lecia powstania Węgier, a do użytku został oddany w roku 1904. W budowę zaangażowanych było ponad 100 tys. ludzi, a w jej trakcie zużyto 40 milionów cegieł, pół miliona cennych kamieni oraz aż 40 kilogramów złota. Parlament jest stworzony w stylu neogotyckim, posiada symetryczną fasadę oraz centralną kopułę w stylu neorenesansowym. Co ciekawe wnętrze również jest symetryczne, posiada dwie bliźniacze sale obrad w dwóch przeciwnych skrzydłach budynku.

Węgierski parlament jest dostępny dla turystów przez cały tydzień w godzinach od 8 do 18 (od listopada do końca marca do 16). W trakcie trwania posiedzenia rządu możliwość wizyty jest ograniczona.

Bilet wstępu kosztuje 2200 HUF (dla studentów 1100 HUF) – stan na 2018.

Bilet kupujemy na konkretną godzinę, wstęp możliwy jest tylko w grupie z przewodnikiem.  Dostępne są różne języki, w tym angielski, włoski, hiszpański, francuski, niemiecki i węgierski. Zakupu możemy dokonać na dwa sposoby:

  • Kupno biletu przez internet – bilety z wyprzedzeniem można kupić wyłącznie przez internet na stronie parlamentu. Jednak trzeba się spieszyć, ponieważ bilety na wstęp z angielskim przewodnikiem sprzedają się bardzo szybko.
  • Kupno biletu w Visitors Center, znajdującego się z prawej strony parlamentu – jeśli nie uda nam się kupić biletu przez internet to nic straconego. Możemy kupić bilety na miejscu, z zastrzeżeniem, że można kupić bilety tylko na dany dzień. Pula biletów przeznaczonych do sprzedaży na miejscu jest ograniczona, dlatego w sezonie warto zjawić się tam z samego rana by zdobyć bilet na grupę w języku angielskim. Ostatecznie możemy zdecydować się na grupę w innym języku, naprawdę trzeba odwiedzić budynek parlamentu będąc w Budapeszcie!

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Buty na brzegu Dunaju

Po zwiedzaniu parlamentu (lub w trakcie oczekiwania na naszą godzinę wejścia) warto wybrać się na spacer wzdłuż Dunaju, gdzie po chwili natrafimy na pomnik Holokaustu. Pomysłodawcą był reżyser filmowy Can Togay, a twórcą rzeźbiarz Gyul Pauer. Nietypowy pomnik przedstawia porzucone niedbale buty kobiece i męskie. W sumie jest ich tam 60 par. Upamiętniają straszne czasy (1944/1945), kiedy to strzałokrzyżowcy rozstrzeliwali w tym miejscu ofiary holokaustu, a ich ciała wpadały do Dunaju. W tamtym czasie rzeka otrzymała przydomek Czerowonego Dunaju. Miejsce to skłania do refleksji na temat straszliwych zbrodni jakich mogą dopuścić się ludzie.

Budapeszt w jeden dzień

Most Łańcuchowy

Podążając dalej wzdłuż Dunaju dojdziemy do najbardziej ikonicznego mostu Budapesztu. Powstał w latach 1839 – 1849 i stanowił pierwsze stałe połączenie leżących pod dwóch stronach rzeki Budy i Pesztu. Dobrym pomysłem będzie przejście przez most na stronę Budy i skierowanie się na wzgórze zamkowe.

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Zamek Królewski

Zamek Królewski wznosi się majestatycznie na wzgórzu i gwarantuje piękne widoki na Parlament, Most Łańcuchowy i centrum Budapesztu. Sam Zamek Królewski został niestety całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej i jego obecny stan jest efektem powojennej renowacji. W środku możemy zwiedzić Muzeum Historii Budapesztu (2400 HUF) oraz Węgierską Galerię Narodową (1800 HUF). Jednak próbując zwiedzić Budapeszt w jeden dzień powinniśmy ograniczyć się do zwiedzania tylko z zewnątrz.

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Kościół Macieja

Pozostając na wzgórzu zamkowym udajemy się w kierunku Kościoła Macieja, który mogliśmy zobaczyć już z brzegu Dunaju obok Parlamentu. Jest to piękna budowla w stylu gotyckim, będąca w przeszłości miejscem koronacji węgierskich królów. Bilet wstępu kosztuje 1500 HUF, można również wejść na wieżę pokonując 200 stopni (1500 HUF). Oficjalnie nosi nazwę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednak zarówno przez miejscowych, jak i turystów, nazywany jest potocznie Kościołem Macieja, od imienia króla węgierskiego Maciej Korwina.

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Baszta Rybacka

Zaraz obok Kościoła Macieja wznosi się Baszta Rybacka, jeden z najbardziej znanych zabytków budapesztańskich. Została zbudowana w latach 1895-1902 w stylu neoromańskim, a swoją nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybaków, który bronił tej części murów. Wstęp na mury kosztuje 500 HUF, jednak widoki z dołu również są piękne. Po zwiedzaniu schodzimy ze wzgórza zamkowego i udajemy się na stację metra Batthyány tér. Wsiadamy w linię czerwoną nr. 2 i udajemy się na stację Deák Ferenc tér.

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Bazylika św. Stefana

Największy kościół Budapesztu, piękne miejsce zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Wśród relikwii przechowywanych w środku możemy zobaczyć między innymi zmumifikowaną prawicę świętego Stefana. Można również zwiedzić skarbiec (400 HUF) i wejść na kopułę (600 HUF).

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Węgierska Opera Państwowa

Spacerując dalej centrum Budapesztu dotrzemy do Węgierskiej Opery Narodowej. Została wybudowana w latach 1875-1884 w stylu neorenesansowym. Zwiedzanie odbywa się codziennie o godzinie 15 i 16, koszt 2490 HUF. Bilety można kupić wyłącznie w budynku opery (hala wejściowa, po prawej stronie). W ramach biletu możemy zwiedzić dostępne sale z przewodnikiem oraz wysłuchać krótkiego koncertu. Niestety obecnie Opera jest w trakcie remontu i nie wszystkie pomieszczenia są dostępne. Jeżeli chcemy zwiedzić Budapeszt w jeden dzień raczej nie starczy nam czasu na zwiedzanie wnętrza, dlatego robimy zdjęcie z zewnątrz i udajemy się do stacji metra Opera, znajdującej się zaraz obok.

Budapeszt w jeden dzień

Linia M1 metra

Linia M1 (żółta) jest najstarszą linią metra w kontynentalnej europie i drugą najstarszą na świecie (po londyńskiej). Została otwarta w 1896 r., podobnie jak budynek Parlamentu, z okazji 1000-lecia powstania Węgier i jest wpisana na listę UNESCO. Warto się nią przejechać, ponieważ zarówno wagony jak i stacje mają niepowtarzalny klimat.  Wysiadamy na stacji Hősök Tere (Plac Bohaterów).

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Plac Bohaterów

To jeden z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie. Z obu stron placu znajdują się okazałe budynki Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałacu Sztuki. Na środku znajduje się pomnik poświęcony poległym podczas I wojny światowej.  Po zrobieniu zdjęć udajemy się do położonego zaraz obok parku.

Budapeszt w jeden dzień

Zamek Vajdahunyad

Na terenie Parku Miejskiego, na terenie Wyspy Széchenyiego, możemy odwiedzić Zamek Vajdahunyad. Jest to konglomerat kopii różnych budynków historycznych, będących mieszaniną gotyku, renesansu i baroku. Po spacerze w parku wracamy na stację metra Hősök Tere (Plac Bohaterów) i udajemy się na stację Szent Gellért tér.

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Wzgórze Gellerta

Świetnym miejscem dla zwieńczenia zwiedzania Budapesztu jest podziwianie zachodu słońca ze Wzgórza Gellerta. Z tego miejsca mamy piękny widok na wszystkie atrakcje, które zwiedziliśmy w ciągu dnia: Parlament, Most Łańcuchowy i Wzgórze Zamkowe. Możemy zrobić piękne zdjęcia i timelapsy z zachodzącym słońcem.

Budapeszt w jeden dzień

 

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

Budapeszt w jeden dzień

I nie zapominajmy o przepysznej kuchni węgierskiej – tłuściutkiej i mięsnej, mniam, mniam 😀

Budapeszt w jeden dzień

Oczywiście jeden dzień w Budapeszcie to zdecydowanie zbyt krótko! Bardzo zachęcamy do spędzania tam przynajmniej 3 dni. Będziemy wtedy mieli możliwość zaznać odrobiny relaksu w słynnych basenach termalnych, odwiedzić muzea i operę, czy poznać bogate życie nocne węgierskiej stolicy.

 

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten wpis, a jeśli tak było to zachęcam Cię do przejrzenia innych treści naszego bloga :).

Podróże

Porady

Legendy, ciekawostki i przysłowia

Lifestyle