Bajkał transport – Irkuck, Wyspa Olchon, Listwianka

Jezioro Bajkał to naszym zdaniem najpiękniejsze miejsce w całej Rosji (z tych które widzieliśmy oczywiście :D). W tym wpisie dowiecie się jak zorganizowany jest transport pomiędzy Irkuckiem, Wyspą Olchon i Listwianką.

Bajkał transport

Transport z Irkucka na Wyspę Olchon busem

Najłatwiej i najtaniej na Wyspę Olchon można dostać się busem, który odjeżdża z dworca autobusowego w Irkucku. Bus odjeżdża kilka razy dziennie, w godzinach porannych, a stacją końcową jest największa wioska na wyspie Olchon, czyli “Chużyr”. Nie podajemy wam dokładnych godzin odjazdu, ponieważ, jak to bywa na wschodzie, rozkład jazdy często ulega zmianie. Najlepiej upewnić się jakie są godziny odjazdu bezpośrednio na dworcu w Irkucku lub na stronie internetowej przewoźnika.

Gdzie kupić bilety

Bilety można kupić zarówno na miejscu na dworcu w Irkucku lub na stronie internetowej avtovokzal-on-line.ru. Korzystaliśmy z tej strony kilkukrotnie kupując bilety na Wyspę Olchon oraz do Listwianki i wszystko było ok.  Kiedy my kupowaliśmy bilety strona nie miała jeszcze wersji angielskiej i trzeba było korzystać z tłumaczenia strony przez Google Chrome. Teraz jednak strona doczekała się takiego usprawnienia, więc cały proces jest o wiele łatwiejszy. Aby dokonać zakupu trzeba podać numer telefonu na który zostaną wysłane e-bilety w formie SMS. My musieliśmy podawać rosyjski numer telefonu, jednak teraz widzimy, że na stronie można wybrać numer z polskim prefiksem. Podczas wchodzenia do busa wystarczy pokazać kierowcy SMS z biletem.

Ceny biletów

Ceny biletów zaczynają się od 510 RUB za miejski bus. Bilety na ten bus można kupić wyłącznie na miejscu w Irkucku i to najlepiej dzień przed wyjazdem, ponieważ szybko się wyprzedają. Należy tutaj jednak doliczyć opłatę za bagaż w wysokości 118 RUB.

Kupując bilety na stronie avtovozal-on-line.ru zapłacimy od 750 RUB + 35 RUB opłaty serwisowej. Tutaj w cenie mamy jedną sztukę bagażu o wymiarach do 120 cm (suma długości, szerokości i wysokości). Każda następna kosztuje 187 RUB. Ceny biletów zależą od godziny odjazdu i mogą wynosić nawet 1000 RUB.

Podróż

Sama podróż na Wyspę Olcho trwa około 6 godzin i jest dosyć męcząca. Droga w większości jest w fatalnym stanie i niemiłosiernie wami wytrzęsie. Lepiej nie wybierać miejsc na tylnej osi pojazdu. Podczas drogi są dwa postoje: jeden w barze po kilku godzinach jazdy i drugi na przeprawie promowej na wyspę. Odcinek, który przebywa się już na wyspie do wioski Chużyr jest najgorszy pod kątem jakości drogi. Jedzie się po szutrowej drodze, a podwozie miejskich busów zdecydowanie nie jest do tego przystosowane :D. Także… trzymajcie się mocno! Na szczęście widoki już na samej wyspie w pełni rekompensują trudy podróży :).

Powrót do Irkucka

Proces powrotu wygląda analogicznie jak przyjazd do Chużyru. Tutaj również można kupić bilet na miejscu w kasie lub kupić bilet online. Nie można jednak kupić biletów bezpośrednio z Chużyru do Listwianki. Należy najpierw dostać się z powrotem do Irkucka i tam przesiąść się w busa do Listwianki.

Transport z Irkucka na Wyspę Olchon statkiem

Jeśli perspektywa ponad 6 godzinnej męki w busie do Was nie przemawia, alternatywą jest skorzystanie ze statku. Jest to bez wątpienia o wiele przyjemniejszy sposób na dostanie się na Wyspę Olchon, a przy tym stanowi atrakcje samą w sobie. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że jest to opcja sporo droższa.

Gdzie kupić bilety

Bilety można kupić na stronie vsrp.ru. Proponuję skorzystać z przeglądarki Google Chrome, która automatycznie tłumaczy stronę. Witryna posiada wersję angielska, zawiera ona jednak tylko podstawowe informacje o dostępnych trasach. Sam proces zakupu jednak jest już po rosyjsku.

Trasy i ceny biletów

Uwaga statki kursują wyłącznie od 29 czerwca do 31 sierpnia w środy i soboty!

Wyspa Olchon w jeden dzień: start z Irkucka o 6:45, przejazd busem do Listwianki, wypłynięcie statkiem o 8:15 z Listwianki, 3 postoje na Wyspie Olchon, powrót do Listwianki o 21, przejazd do Irkucka.  Cena to 10 200 RUB.

Irkuck-Listwianka – Wyspa Olchon:  start z Irkucka o 6:45, przejazd busem do Listwianki, wypłynięcie statkiem o 8:15 z Listwianki, o 12:15 dopłynięcie na Wyspę Olchon. Cena to 3700 RUB.

Wyspa Olchon – Listwianka – Irkuck: wypłynięcie z Wyspy Olchon o 17:00, powrót do Listwianki o 21, przejazd do Irkucka. Cena to 3700 RUB.

Transport z Irkucka do Listwianki

Z Irkucka do Listwianki można łatwo dostać się za pomocą busa. Odjeżdżają one z dworca autobusowego w Irkucku z dosyć dużą częstotliwością. Należy jednak zwrócić uwagę, że ostatni bus odjeżdża o godzinie 16. Dlatego jeśli chcecie w ten sam dzień, tak jak my, przedostać się z Chużyru do Listwianki musicie wziąć to pod uwagę.

Gdzie kupić bilety

Bilety można kupić na opisywanej już wcześniej stronie avtovozal-on-line.ru. Można też oczywiście kupić bilety na miejscu w kasie dworca. Dla świętego spokoju warto jednak kupić bilety on-line jeśli planujecie przejazd od razu z Chużyru do Listwianki.

Ceny biletów

Bilet na bus z Irkucka do Listwianki kosztuje 149 RUB + 14 RUB opłaty serwisowej. Jeśli bagaż jest ponadwymiarowy (suma długości, szerokości i wysokości do 120 cm ) kierowca może poprosić o dodatkową opłatę. Czas przejazdu wynosi 1h 14 min.

Mamy nadzieję, że ta wiedza jest dla was wartościowa :). A jeśli chcecie wiedzieć więcej o naszej wyprawie do Rosji w 2018 r. to kliknijcie tutaj.