Aplikacje do nawigacji w podróży

W obecnych czasach mało kto wyobraża sobie szukania właściwej drogi na papierowej mapie.  Rozwój technologii sprawił, że nie musimy już męczyć się z rozkładaniem wielgachnych map i ustalaniem naszego obecnego położenia. Wszystko to możemy załatwić w kilka sekund na naszym smartfonie. Poniżej przedstawimy wam aplikacje do nawigacji w podróży, z których sami korzystamy.

Aplikacje do nawigacji

Google MapsAplikacje do nawigacji

Sztandarowy produkt Google, zainstalowany od razu na każdym urządzeniu z androidem. Najpopularniejsza aplikacja do nawigacji i prawdopodobnie najlepsza jako całość. Posiada wygodny i przejrzysty interfejs, jest bez wątpienia najładniejszą mapą na telefony. Niewątpliwą zaletą jest system ocen i komentarzy, który już z poziomu mapy pozwala ocenić, czy warto udać się do danej atrakcji. Poza oczywistą funkcjonalnością Google Maps posiada kilka fajnych opcji o których warto wiedzieć.

Mapy offline

Bardzo przydatna opcja podczas podróży. Pozwala ściągnąć wybrany przez nas fragment mapy do pamięci telefonu. Dzięki temu możemy korzystać z nawigacji również bez włączonej transmisji danych. Warto korzystać z tej możliwości nawet jeśli mamy kartę sim danego kraju lub korzystamy z “darmowego” roamingu w ramach UE.  Google Maps zużywać będzie wtedy znacznie mniej pakietu danych. Niestety w ramach map offline nie możemy korzystać z nawigacji pieszej – jest to dla nas ogromnym minusem.

Twoje miejsca

Świetna opcja do planowania naszego zwiedzania. Dzięki niej możemy oznaczyć miejsca na mapie, które chcemy zwiedzić w danym miejscu. Jeden rzut oka na mapę wystarcza wtedy, by najbardziej efektywnie zaplanować naszą trasę. Miejsca oznaczać możemy za pomocą gwiazdki, serduszka i flagi. Pozwala nam to stworzyć kategorię dla łatwiejszej obsługi, np. gwiazdki to zabytki, serduszka to restauracje, a flagi to przystanki/dworce.

Udostępnienie lokalizacji

Funkcja ta pozwala na udostępnienie wybranym osobom swojej aktualnej lokalizacji. Dobra opcja, by nasi bliscy mogli na bieżąco sprawdzać gdzie jesteśmy, na przykład w trakcie wielogodzinnej trasy samochodowej. Możemy wybrać komu i na jak długo pokazujemy swoje położenie.

Maps.meAplikacje do nawigacji

Druga aplikacja do nawigacji, z której korzystamy najczęściej, zaraz po Google Maps. Jako całość nie może raczej równać się z usługą amerykańskiego giganta, jednak posiada swoje zalety, które sprawiają, że zawsze warto mieć zainstalowane obie te aplikacje.

Dokładne mapy

Maps.me korzysta z darmowych map OpenStreetMap, czyli takich w których każdy użytkownik może dodać swoje miejsca lub trasy. Sprawia to, że w 99% przypadków, jeśli gdzieś istnieje jakaś ścieżka to Maps.me ma ją zaznaczoną. Robi to ogromną robotę, zwłaszcza w przypadku ścieżek w górach, czy w terenie ogólnie.  Ma to niebagatelne znaczenie  w bardziej dzikich i odległych miejscach, gdzie znajomość drogi pozwoli nam uniknąć wielu godzin błądzenia.

Dobry system map offline

Aplikacja również pozwala ściągnąć mapy do pamięci urządzenia. Jednak w odróżnieniu od Google Maps możemy zrobić to wygodniej pobierając od razu całe kraje lub regiony. Zaletą Maps.me jest również to, że umożliwia korzystanie z nawigacji pieszej offline.

Zakładki

W Maps.me także możemy zaznaczać swoje miejsca za pomocą pinezek. Jednak brak jest tutaj tak łatwego oznaczania różnymi symbolami jak w Google Maps. Sprawia to, że nasze zaznaczenia są mniej czytelne na mapie.

To co wybrać? Google Maps czy Maps.me

Odpowiedź jest prosta – obie. Każda z nich ma swoje zalety i wady, jednak używane wspólnie, dają nam nawigację kompletną.

Google Maps lepiej sprawdza się w miastach, szczególnie szeroko rozumianej cywilizacji zachodniej. Ma zdecydowanie bardziej intuicyjny interfejs i jest po prostu ładniejsze i przyjemniejsze w użytkowaniu. Co nie powinno dziwić biorąc pod uwagę miliardy dolarów jakie Google przeznacza na rozwój.

Maps.me za to zdecydowanie bardziej użyteczne będzie gdy wyjedziemy na łono natury. Tam ilość zaznaczonych tras, ścieżek, schodów oraz nawigacja piesza offline bardzo ułatwi nam wędrówki.

A może coś jeszcze innego?

Oczywiście wyżej wymienione aplikacje nie wyczerpują tematu programów nawigacyjnych na telefon. Jest ich mnóstwo, szczególnie tych opartych na darmowych mapach OpenStreetMaps. Spośród tych, z których korzystaliśmy wyróżnilibyśmy jeszcze dwie, które w pewnych sytuacjach się sprawdzą.

2GISAplikacje do nawigacji

Aplikacja 2GIS jest bardzo popularna na wschodzie (Rosja, Ukraina, Kazachstan, Kirgistan itd.). Jeśli wybieracie się w te rejony może okazać się bardzo użyteczna. Wiele napotkanych osób, jeśli poprosicie je o wskazanie czegoś na mapie będzie oczekiwała, że włączycie właśnie tę aplikację. Do obsługi aplikacji przyda się znajomość cyrylicy, ponieważ za jej pomocą zapisane są nazwy miast. Poza tym aplikacja jest w języku angielskim. Szczególnie przydatna okazała się w Kirgistanie, gdzie za jej pomocą mogliśmy ustalić trasę przejazdu miejskimi marszrutkami w Biszkeku.

Here WeGo

Aplikacje do nawigacji

Mapy Here WeGo polecałbym raczej kierowcom jako zapasową aplikację gdy Google Maps z jakichś powodów nie daje rady. Zaletą jest całkiem przystępny interfejs., można również ściągać mapy offline. Aplikacja pokazuje obowiązujące w danym miejscu ograniczenie prędkości, chociaż nie można na tym w 100% polegać. W niektórych krajach oferuje także asystenta pasa ruchu.

 

A wy z jakich aplikacji korzystacie? Dodalibyście coś do naszej listy? 🙂